Konžský ministr zdravotnictví Eteni Longondo ve čtvrtek oficiálně oznámil konec druhé nejhorší epidemie eboly od roku 1976, kdy byl smrtící virus poprvé zaznamenán, informovaly tiskové agentury. Poslední šíření eboly na severovýchodě Konžské demokratické republiky způsobilo 2277 úmrtí a země se s ním potýkala téměř dva roky.
K vyhlášení konce epidemie se vláda rozhodla i přesto, že 1. června byla v zemi vyhlášená jiná epidemie, a to ve městě Mbandaka na západě země, vzdáleném asi 1000 kilometrů od původních ohnisek. Podle testů genetického složení virů nemají tato dvě místa s výskytem nemoci souvislost, píše agentura Reuters.
Přestože zdravotnické úřady používaly proti ebole dvě vakcíny, boj s nákazou znesnadňovaly aktivity rozličných ozbrojených skupin u hranic s Ugandou a také podezřívavost místního obyvatelstva vůči přítomnosti zdravotnických středisek pro léčbu pacientů s tímto onemocněním.
Virus eboly způsobuje zvýšenou teplotu, zvracení, průjem a svalové bolesti, v některých případech i vnitřní a vnější krvácení. Úmrtnost na ebolu může dosáhnout až 90 procent, záleží na konkrétním virovém kmenu. V roce 2014 tato nemoc připravila o život 11 300 lidí v Guineji, Sieře Leone a Libérii. Naposledy byl konec epidemie eboly v Konžské demokratické republice oznámen na konci července 2018. Ani ne týden poté se ale v provincii Severní Kivu objevily desítky nových případů, čímž začala nová epidemie.