V konžském konfliktu se rozmáhá <span>znásilňování mužů</span>

Zahraničí
7. 8. 2009 16:35
Ponížit a demoralizovat. Sexuální násilí proti mužům.
Ponížit a demoralizovat. Sexuální násilí proti mužům.

Ponížit a demoralizovat. Sexuální násilí proti mužům.Bylo asi jedenáct večer, když do chatrče Kazungua Ziwy vtrhli ozbrojení muži, přiložili mu mačetu k hrdlu a strhli mu kalhoty. Snažil se bojovat, ale brzy podlehl. "Pak mě znásilnili," řekl. Zalesněné kopce a hluboká jezera východního Konga byly po léta dějištěm zvěrstev. Teď tu narůstá další problém - muži znásilňují muže, píše v Evropě vycházející americký list International Herald Tribune (IHT).

Podle humanitárních organizací Oxfam a Human Rights Watch, činitelů OSN i některých konžských organizací počet znásilněných mužů v posledních měsících prudce stoupl. OSN už považuje východní Kongo za světovou metropoli znásilňování. Příslušníci různých ozbrojených skupin už sexuálně zaútočili na stovky tisíc žen.

Teď tato oblast prochází jedním z nejkrvavějších období za poslední roky. Společná konžsko-rwandská vojenská operace, která začala v lednu, měla skoncovat s problémem vražedných rebelů podél společné hranice a zahájit novou éru spolupráce a míru.

Ale zmíněné organizace uvádějí, že postup vojáků vyvolal otřesné odvetné útoky, při nichž bylo vyhnáno z domovů přes 500 tisíc lidí, byly vypáleny desítky vesnic a byli masakrováni civilisté včetně batolat, která byla házena do plamenů.

Vinni nejsou jen povstalci. Podle organizací na obranu lidských práv také konžští vojáci popravují civilisty, znásilňují ženy a nutí vesničany, aby jim v pralese nosili jídlo, munici a zařízení. Často jsou to pochody smrti.

Aktivisté pomocných organizací považují za nejpravděpodobnější důvod náhlého zmnožení případů znásilnění mužů to, že sexuální násilí je pro ozbrojené skupiny další způsob jak Konžany ponížit a demoralizovat.

Případy, možná jsou jich tisíce, jsou hlášeny z oblasti táhnoucí se na stovky kilometrů. Americká organizace, která ve městě Goma řídí kliniku pro oběti sexuálního násilí, uvedla, že v červnu tvořili muži deset procent jejích pacientů. Přesný počet případů ale nikdo nezná.

Muži tady, stejně jako kdekoli jinde, se zdráhají znásilnění přiznat. Někteří z těch, kdo to udělali, říkají, že jsou teď ve svých vesnicích vysmíváni, posměšně si jim říká "pralesní manželky".

Provincie Kiwu - utrpení bez konce.Počet znásilnění mužů je stále jen zlomek počtu znásilnění žen, ale pro muže je ještě těžší znovu se vzchopit. Mužnost je tradičně spojována s mocí a kontrolou. A v zemi, kde je homosexualita stále tabu, být znásilněn znamená ještě dodatečnou dávku pohany.

"Vysmívají se mi," řekl Tupapo Mukuli, který se před sedmi měsíci stal obětí skupinového znásilnění. "Lidé v mojí vesnici říkají: 'Už nejsi muž. Ti chlapi z buše si s tebe udělali svou manželku.'"

Pracovníci pomocných organizací říkají, že ponížení je často tak velké, že muži se přihlásí o pomoc, až když mají akutní zdravotní problémy. A někdy ani to ne. Dva muži, jejichž pyje byly utaženy provazem, o několik dní později zemřeli, protože se styděli vyhledat pomoc. Zdá se, že taky roste počet kastrací.

Uprchlíci na východě Konga.Loni se zdálo, že konžská epidemie znásilňování polevuje, ale teď to vypadá, jako by i ten tenký nátěr zákonnosti a pořádku odprýskával. Podle toho, co vesničané říkají, začala sezona honů na civilisty.

Muhindo Mwamurabagirová, vysoká a půvabná žena s dlouhými silnými pažemi, líčí, jak šla s přáteli na trh a najednou byli obklopeni skupinou nahých mužů. "Chytli nás pod krkem, srazili k zemi a znásilnili." A co horšího, jeden z násilníků byl z její vesnice.

Jedna matka řekla, že jejího dvanáctiletého syna nedávno znásilnil příslušník mírových sil OSN. Mluvčí OSN řekl, že o tomto konkrétním případu neslyšel, ale že vojáci mírových sil jsou skutečně v poslední době obviňováni ze sexuálního násilí a že se to vyšetřuje.

Konžští zdravotničtí pracovníci začínají být podrážděni. Mnozí volají po politickém, ne vojenském řešení a říkají, že západní mocnosti by měly vyvíjet větší tlak na Rwandu, která je v rozsáhlé míře obviňována, že si svou vlastní stabilitu zajišťuje udržováním násilí na druhé straně hranice.

Rebelové na východě Konga.

Foto: ČTK/AP, Reuters a Profimedia

Autor: IHT , ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ