V Libyi hoří parlament, zemi hrozí občanská válka

Zahraničí
21. 2. 2011 13:17
Momentka z protestů v Libyi.
Momentka z protestů v Libyi.

Protivládní protesty se z provincií rozšířily do hlavního města, kde podle agentury Reuters vzplála budova parlamentu. Demonstranti se zmocnili některých vojenských objektů a zbraní včetně tanků.

Včerejší televizní projev syna libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, v němž Libyjcům slíbil reformy, demonstranty zjevně neukonejšil. Kaddáfího syn Sajf Islám zároveň zdůraznil, že armáda zajistí bezpečnost "za každou cenu". "Budeme bojovat do poslední minuty, do poslední kulky," prohlásil v nedělním televizním projevu. "Nenecháme Libyi Italům nebo Turkům," řekl také. Ujistil přitom, že jeho otec je navzdory spekulacím v Libyi a má podporu armády. Muammar Kaddáfí se k napjaté situaci a protivládním protestům zatím nevyjádřil.

Podle svědků agentury AP se demonstranti přesunuli na centrální Zelené náměstí a na nedaleká místa, kde se odehrály potyčky s příslušníky bezpečnostních sil. Agentuře AFP očití svědkové sdělili, že demonstranti zapálili stanoviště policie a sídla revolučních výborů. Vyrabovali sídlo druhého kanálu vládní televize a sídlo vládního rozhlasu. Obě média však  po přerušení pokračovala ve vysílání. Zpravodaj agentury Reuters dnes v metropoli viděl hořet vládní budovu v místech, kde zasedá parlament.

Stovky lidí vyzbrojených noži a zbraněmi prý také napadly stavbu jihokorejského developera a staveniště krátce obléhali. Při potyčkách byli podle dnešního oznámení jihokorejského ministerstva zahraničí zraněni nejméně čtyři jihokorejští a bangladéšští dělníci.

Demonstrace v Bengází.Hrozba občanské války

V Tripolisu bylo podle svědků slyšet střelbu v ulicích a potyčky mezi odpůrci a přívrženci Kaddáfího. Ze střech údajně stříleli odstřelovači a z projíždějících aut s podobiznami Kaddáfího prý jejich posádka pálila do lidí kolem a přejížděla je.

Mezinárodní nevládní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) dnes uvedla, že násilí v Libyi si od 17. února vyžádalo nejméně 233 mrtvých. Jen v neděli prý ve východolibyjském Benghází zahynulo 60 lidí. Sajf Islám připustil, že libyjská armáda a policie při řešení pouličních nepokojů někdy chybovaly. Odmítl však zprávy, že při násilí byly stovky mrtvých.

V důsledku "spiknutí" a kmenového systému podle Sajfa Isláma zemi hrozí rozdělení na více malých států. Slibované program reformy mají zahrnovat novou ústavu a liberální zákony. Vláda prý také zvýší platy. "Lid si musí vybrat mezi ‘novou Libyí‘ a občanskou válkou," řekl také.

Spojené státy analyzují projev Kaddáfího syna s cílem zjistit, zda jsou vyhlídky pro nějaké smysluplné reformy v Libyi. Zvažují také "všechny vhodné akce" v reakci na násilné potlačování protestů v této zemi, napsala agentura AP s odvoláním na nejmenovaného amerického představitele ve Washingtonu.

Solidaritu s libyjskými demonstranty vyjadřují lidé v sousedním Egyptě. Vojáci a diplomaté převlékají kabáty

Dosavadní centrum odboje Benghází se podle Reuters nachází z velké části pod kontrolou demonstrantů, kteří donutili armádní jednotky a policii stáhnout se z ohrazené oblasti. Vládní budovy tu byly vydrancovány a zapáleny. Podle nepotvrzených zpráv serveru BBC se tam jeden z generálů přidal k opozici.

Podle Reuters v Benghází přešla na stranu protivládních demonstrantů i vojenská jednotka uváděná pod označením Blesk, která prý bojovala s Kaddáfího elitními gardami a porazila je. Sajf Islám se k těmto zprávám v projevu nevyjádřil.

Libyjský velvyslanec v Indii dnes zpravodajskému serveru BBC oznámil, že na protest proti násilnému zásahu vůči demonstrantům rezignuje. Vládu obvinil, že proti demonstrantům nasadila zahraniční žoldáky. Libyjský vyslanec v Lize arabských států podle stejného média oznámil, že se "přidává k revoluci". Bývalý mluvčí libyjské vlády v prohlášení získaném dnes agenturou Reuters vyzval Sajfa Isláma, aby zahájil dialog s opozicí.

Turecko v neděli do Libye vyslalo letadlo k evakuaci svých občanů ze země. Podle turecké verze zpravodajské televize CNN se jedno z letadel tureckých aerolinií vrátilo z Benghází prázdné. Ve městě, kde se množí zprávy o tom, že opozičníci zabrali tamní letiště, podle tureckých médií mimořádný letoun nedostal povolení k přistání.

Muammar Kaddáfí.Reakce Evropy

Podle šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga je nyní pozice libyjského vůdce Muammara Kaddáfího hluboce otřesena. Přesto je třeba s ním i nadále jednat, stejně jako zahájit dialog s demokratickými silami. EU podle něj může Libyi pomoci, až bude-li o to požádána.

V neděli Schwarzenberg při příjezdu do Bruselu na večeři s kolegy z členských zemí EU hovořil o tom, že kdyby se unie nyní vměšovala do situace, jen by ji komplikovala. "Nikomu by to nepomohlo, pokud bychom se příliš silně vměšovali s jediným cílem ukázat naši vlastní důležitost," dodal. Je podle něj rovněž nutné si uvědomit, že jednat je třeba s úřady mimo jiné kvůli tomu, že tam země EU mají své občany.

Server EUobserver dnes na základě Schwarzenbergových nedělních slov napsal článek s názvem "Itálie a Česká republika podporují Kaddáfího navzdory krveprolití".

Italský ministr zahraničí Franco Frattini varoval před tím, aby se Evropa do severní Afriky pokoušela "vyvážet naši demokracii". "Musíme pomoci, musíme podpořit poklidné usmíření," řekl. Zmobilizovat je podle něj třeba i unijní fondy. Protože krize by mohla vést i ke kolapsům severoafrických ekonomik, což by mělo dopad i na hospodářskou situaci řady evropských zemí.

Frattini řekl, že je třeba, aby si Libye udržela územní celistvost. Je prý mimořádně znepokojen tím, že se ozývají hlasy volající po vzniku emirátu v Benghází. "Umíte si představit mít na unijních hranicích nějaký islámský arabský emirát?" podotkl před novináři.

"Lidé na celém světě mají právo se rozhodnout o své budoucnosti... Myslím si, že ani Evropská unie, ani ostatní demokratický svět se nenechá vydírat, když jde o takové základní hodnoty, jako je právo člověka vyjádřit svůj názor," podotkl jeho slovenský kolega Mikuláš Dzurinda.

Kaddáfího syn Sajf Islám.Libyjské úřady si v neděli povolaly zástupce EU a pohrozily mu, že přestanou spolupracovat v boji proti nelegální imigraci, pokud bude unie nadále "podporovat" bezprecedentní demonstrace v zemi. Šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová pak za EU vydala večer prohlášení, v němž zdůraznila, že je EU mimořádně zneklidněna nepokoji a množstvím mrtvých při protestních bouřích v Libyi. "Odsuzujeme represe proti pokojným demonstrantům a litujeme násilí a smrti civilistů," uvedla.

"Myslím, že je to jasné. Nemůžeme přijmout, že elitní (armádní) střelci, budou zabíjet lidi. To bychom hájili neuhájitelné," podotkl dnes lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn.

"Na Slovensku jsou zažitá mnohá rčení. Jedno z nich říká: Na každého jednou dojde," podotkl Dzurinda v reakci na dotaz, jestli se Kaddáfí udrží.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ