Do ozbrojených konfliktů bylo v roce 2013 naverbováno přes čtyři tisíce dětských vojáků. Jde o doložené případy, informovala v úterý OSN, podle níž se ve skutečnosti k armádám a povstaleckým skupinám po celém světě připojily odhadem tisícovky dalších dětí.
Pravidelná zpráva generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna o dětech v ozbrojených konfliktech přidala na "listinu hanby" nigerijskou islamistickou skupinu Boko Haram. Seznam tak nyní čítá osm armád a 51 ozbrojených skupin, které provádějí nábory dětí nebo je v konfliktech využívají, zabíjejí, mrzačí, páchají na nich sexuální násilí, případně útočí na školy a nemocnice.
Zpráva upozorňuje, že verbování a využívání dětí v ozbrojených konfliktech bylo v roce 2013 nadále rozšířené a ti, kteří se dopouštěli násilností na dětech, zvláště sexuální povahy, většinou unikli spravedlnosti.
Zvláštní zmocněnkyně OSN pro děti v ozbrojených konfliktech Leila Zerrouguiová řekla, že generální tajemník zařadil na seznam skupin nabírajících a využívajících děti organizaci Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), syrskou extremistickou skupinu Fronta an-Nusrá, ultrakonzervativní syrskou povstaleckou skupinu Ahrár aš-Šám a také Výbory na ochranu kurdského národa (YPG).
V Nigérii podle Zerrouguiové "Boko Haram pokračuje v páchání nepředstavitelného násilí vůči dětem".
Jinde v Africe je využívání dětí v konfliktu rozšířené v Jižním Súdánu. Ve Středoafrické republice se kromě toho loni často stávaly terčem násilí, včetně sexuálního, a to "zcela beztrestně".
Ozbrojenými konflikty dál trpí také děti v Somálsku, Kongu a Afghánistánu.
Zerrouguiová však uvedla také jeden pozitivní případ. Africký Čad byl vyškrtnut ze "seznamu hanby", protože armáda této země přijala veškerá opatření na ochranu dětí v souladu s akčním plánem, na němž se dohodla s OSN.