Válka o východní Kongo neskončila
07.09.2007 20:48
Během dvoutýdenních bojů, které se v posledních dnech výrazně zostřily, se v provincii Severní Kivu střetly Nkundovy jednotky se silami konžské armády, kterou podporuje OSN. Válka přinutila tisíce civilistů k útěku do sousední Ugandy.
S bezvýraznými tvářemi pochodují tutsijští rebelové vyzbrojení kulomety po bahnité stezce ve východokonžských horách. Jen několik set metrů od nich zaujímají pozice vojáci konžské vlády. Za kontrolními body rebelů leží panství tutsijského generála Laurenta Nkundy (40), jehož spor s vládou v Kinshase opět proměnil východní část Konga ve válečnou zónu.
Během dvoutýdenních bojů se v provincii Severní Kivu střetly Nkundovy jednotky s vládními jednotkami, které podporuje OSN. Zatímco letadla OSN dopravují na bojové linie vojáky a zásoby, armádní velitelé prohlašují, že k ostřelování pozic Nkundových oddílů nasadili vrtulník ruské výroby.
Tvrdí přitom, že v posledních dnech bylo zabito více než 100 rebelů, což však zatím nebylo potvrzeno z nezávislých zdrojů.
Konžský prezident Joseph Kabila (36) se podle všeho pokouší Nkundu odstranit. Po svém vítězství v loňských prezidentských volbách chce nastolit mír v této rozlehlé a na přírodní zdroje bohaté zemi.
Kořeny Nkundova povstání ale spočívají v nevyléčených etnických a politických ranách, které z rasově smíšeného východního Konga dělají sud střelného prachu. Již od genocidy ve Rwandě v roce 1994 zde operují rebelové ze znepřátelených kmenů Hutů a Tutsiů, kteří napomohli ke konžské krvavé válce v letech 1998-2003. V ní se angažovala i samotná Rwanda.
"V současnosti v Kinshase neexistuje žádný veřejný politický mechanismus, který by nastartoval jednání. Armáda, zdá se, má jednoznačné rozkazy sledovat vojenské řešení, které snadno může vést k eskalaci," řekl Jason Stearns, odborník na střední Afriku.
V rámci snahy o řešení konfliktu navštívil tento týden Kinshasu poprvé za poslední tři roky rwandský ministr zahraničí Charles Murigande. Jeho mise však nepřinesla příliš konkrétních výsledků.
Obnovení bojů otřáslo lednovým příměřím, podle nějž byli Nkundovi tutsijští bojovníci integrováni do národní armády. Osm měsíců, během nichž bylo příměří v platnosti, však Nkundovi pomohlo zkonsolidovat jeho pozici v Severním Kivu. Podle pozorovatelů v podstatě ovládá třetinu této provincie, území rozlohou odpovídající zhruba dvěma třetinám sousední Rwandy.
Pro Kabilovu špatně vyzbrojenou a placenou armádu bude obtížné Nkundovo postavení rozdrtit. "Nkunda se objevil silnější, než kdy předtím. Vytěžil z vládních plateb pro své vojáky, které byl schopen rozmístit na strategických místech po celé provincii i v oblastech, které by nebyl předtím schopen okupovat," řekl Stearns.
Integrace rebelů do vládních sil je demobilizační plán podpořený mezinárodním společenstvím, podle nějž by mělo být v Kongu dosaženo míru. Vzhledem k předchozím konfliktům se však v zemi stále nalézá největší mírový kontingent OSN na světě o síle sedmnáct tisíc mužů.
Nkunda, který údajně disponuje osmi tisíci vojáky, ovšem tvrdí, že důvody, proč v roce 2004 zahájil své povstání ve snaze chránit Tutsie žijící v Kongu, dosud nepominuly.
"Pokud v zemi vypukne povstání, je to proto, že jsou zde problémy. Pokud nebudou tyto problémy vyřešeny, bude povstání pokračovat," řekl Nkunda. Obvinil Kabilovu vládu z podpory konkurenční ozbrojené skupiny Demokratické síly pro osvobození Rwandy (FDLR), jejíž členové se rekrutují z řad kmene Hutů, která také operuje v provincii Severní Kivu.
FDLR je tvořena bývalými rwandskými vojáky a příslušníky hutuských milicí, kteří se účastnili genocidy ve Rwandě, během níž bylo zabito více než osm set tisíc lidí.
"Pořád můžeme vidět dopady a otřesy způsobené genocidou. Problém spočívá v tom, že je zde (v Kongu) silně ozbrojená menšina, která se cítí ohrožená a má silné spojence za hranicemi," tvrdí Anneke van Woudenbergová pracující pro Human Rights Watch.
V rámci dohody, která v roce 2002 vedla ke stažení rwandských vojáků ze země, přislíbila Kinshasa odzbrojení hutuských bojovníků z FDLR. Rwanda loňský rok navázala s Kongem řádné diplomatické vztahy, jako uznání, že se Kongo snaží FDLR držet na uzdě.
Rwandský ministr zahraničí Murigande tento týden oznámil, že by Rwanda měla zájem povýšit své zastoupení v Kongu na velvyslaneckou úroveň.
Nkunda však stále vzdoruje. "Budeme bojovat za naši svobodu. Nemůžeme dovolit, aby Severní a Jižní Kivu byly ovládány FDLR," řekl.
Na snímcích: (1-2) útěk Konžanů před boji u města Magunga patnáct kilometrů od hlavního města provincie Severní Kivu Gomy, 6. září 2007; (3) Laurent Nkunda, 2004.
Foto: (1-2) AP, (3) AFP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.