Narazit v českých médiích na pozitivní zprávu z Afriky je opravdu oříšek. Nemoci, terorismus, chudoba. To jsou hlavní témata zpravodajství o černém kontinentu. Všechno ale není tak zlé, i v Africe jsou stabilní a relativně prosperující státy. Jedním z nich je Namibie. V někdejší německé kolonii dnes volí parlament a prezidenta. A používají k tomu elektronický systém.
Asi 1,2 milionu Namibijců vybírá 72 poslanců 78členného Národního shromáždění a novou hlavu státu. Otevřeno je v pouštní zemi 1200 pevných a 2700 mobilních volebních místností. A v těch se obejdou bez volebních lístků. Místo nich naleznou voliči za plentou elektronické hlasovací zařízení.
Vláda si od přístrojů vyrobených v Indii slibovala výrazné urychlení sčítání hlasů a ověřování identity voličů. Další výhodou má být eliminování neplatných hlasů. Volební místnosti se uzavřou v devět hodin večer a předběžné výsledky by díky novému systému měly být známy během několika hodin.
Je to poprvé, kdy nějaká africká země v takovém rozsahu používá elektronické hlasování. Dosud nejodvážnějším pokusem byly loňské prezidentské volby v Keni, jejichž devizou měla být biometrická registrace voličů a elektronické sčítání hlasů. Oba systémy se ale zhroutily a všechno se muselo dělat manuálně, což oznámení výsledků výrazně zdrželo.
Namibijská opozice sice nový způsob hlasování napadla, jelikož podle ní dává prostor ke zmanipulování výsledků, Nejvyšší soud ve Windhoeku ale stížnost smetl ze stolu.
Jasným favoritem voleb je strana SWAPO (Lidová organizace jihozápadní Afriky), která je u moci už od zisku nezávislosti v roce 1990. Novou hlavou státu by se měl podle očekávání stát její předseda a dosavadní premiér Hage Geingob. Současný prezident Hifikepunye Pohamba už svůj mandát obhajovat nemůže.
V parlamentu si SWAPO s největší pravděpodobností udrží dvoutřetinovou většinu. V minulých volbách získala tato strana 75 procent hlasů.
Namibie je pod vládou SWAPO jednou z nejstabilnějších a nejbohatších afrických zemí. Vedle nerostných surovin vydělává i na cestovním ruchu. Opozice nicméně vládě vyčítá zneužívání moci, zabírání půdy či stále vysokou míru chudoby.