Všech 3200 horníků uvězněných od středečního večera v jednom z dolů v Jihoafrické republice bylo dnes zachráněno. Vyprošťovacím týmům se po více než 24hodinovém úsilí podařilo večer ze zlatého dolu Elandsrand u města Carletonville nedaleko Johannesburgu evakuovat poslední skupinu uvězněných horníků. Kvůli zřícení prasklého potrubí uvízlo ve středu v šachtě hluboké 2,2 kilometru 3200 lidí včetně 150 až 200 žen.
Prasklé potrubí podle jihoafrické tiskové agentury SAPA při pádu na dno šachty zpřetrhalo elektrické kabely od výtahů, jež vyvážejí horníky na povrch, a také některé podpůrné konstrukce v dole.
Záchranné operace postupovaly bez vážnějších problémů a horníky vyvážel na povrch výtah v postranní šachtě. Vedlejším výtahem bylo možné evakuovat najednou vždy jen 75 horníků, tedy asi 300 horníků za hodinu. Výtah, který byl využíván k záchraně horníků, obvykle slouží k přepravě těžařského vybavení. Záchranné týmy oznámily, že právě kvůli nízké kapacitě výtahu pokračovaly záchranné operace pomaleji, než se původně očekávalo.
Podle zástupců společnosti Harmony Gold, které důl patří, horníkům v podzemí nehrozilo bezprostřední nebezpečí a měli dost vzduchu. Reagovali tak na obavy zástupců jihoafrických odborů, kteří vyjadřovali obavy, že horníci by se mohli začít dusit v dole, kde teploty dosahují až 40 stupňů Celsia.
Jihoafrická ministryně energetiky a nerostných surovin Buyelwa Sonjicová dnes oznámila, že důl Elandsrand bude na šest týdnů uzavřen. Současně přislíbila, že se zasadí o větší bezpečnost v jihoafrických dolech. "Mám obavy ze zastaralé infrastruktury. Růst cen surovin vedl k otevření nových dolů, které však ve skutečnosti nejsou nové. Jsou postaveny na starých místech a mají starou infrastrukturu, která nebyla dlouhou dobu udržována. Nemohu jim (důlním společnostem) dovolit, aby v honbě za ziskem obětovaly dělníky," řekla.
Jihoafrické odbory již firmu kritizovaly, že nehodu, která mohla mít osudné následky, zavinila její nedbalost. Důl je podle nich již delší dobu ve špatném stavu, protože se v něm těží bez přestávky 24 hodin denně. "Podezíráme (firmu) z nedbalosti. Protože je důl nepřetržitě v plném provozu, není čas na pravidelné kontroly," uvedl šéf hornických odborů Senzeni Zokwana. Zároveň vyzval těžařské společnosti, aby ve zlatých dolech vybudovaly další nouzové východy. Ředitel společnosti Graham Briggs však tato obvinění odmítl s tím, že důl získal několik ocenění za bezpečnost.
Podle předsedy komise pro zdraví a bezpečnost hornických odborů Petera Baileyho společnost minulý týden sice výtah kontrolovala, ale místo celkové celodenní prohlídky udělala jen zběžnou půlhodinovou kontrolu.
Porucha podle některých zdrojů stala již ve středu v 10:00 SELČ, zpráva o nehodě však byla zveřejněna až ve 23:00 SELČ. Horníci ale závadu zjistili až ve středu večer, kdy chtěli vyfárat na povrch. Podle Briggse došlo k takovému zpoždění proto, že si společnost dlouho nebyla jistá, co se přesně stalo a zda jsou zranění. Tento postup však kritizovala jihoafrická vláda.
Zkušenost s důlním neštěstím má i osmašedesátiletý havíř Josef z Ostravska. 6. dubnu 1973 se ocitl v důlním závalu během kterého zahynuli dva lidé. Sám byl vážně poraněn a v nemocnici strávil sedm měsíců. "Na strach o život nebyl tehdy čas. Všechno šlo tak strašně rychle," řekl s tím, že se na zprávy o důlním neštěstí v Jižní Africe nedívá rád.
Společnost Harmony Gold je pátým největším producentem zlata na světě a vlastní doly mimo Jihoafrickou republiku také v Austrálii a na Papui-Nové Guineji. Místo nehody, důl Elandsrand, je v horském hřbetu Witwatersrand v jihoafrické provincii Mpumalanga a je třetí největší v JAR. Oblast asi 80 kilometrů na jihovýchod od Johannesburgu je považována za největší světové naleziště zlata, ročně se zde vytěží asi třetina světové produkce tohoto drahého kovu. Zlato tu bylo objeveno již v 80. letech 19. století a následný obchodní ruch významně přispěl k rozvoji nedalekého Johannesburgu.
Na fotografiích zachránění jihoafričtí horníci.
Foto: AP