Rány do zad
Záhadná smrt velitele libyjských rebelů. Vrazí mezi ně klín?
29.07.2011 18:15 Analýza
Desítky let byl Abdal Fatah Júnis jedním z nejvěrnějších spolubojovníků libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, dokud tento generál nepřešel na stranu rebelů. Nyní za záhadných okolností zemřel, jeho zabití provázejí divoké spekulace. Povstalcům hrozí fatální mocenský boj.
Od chvíle, kdy zběhl od Kaddáfího na druhou stranu, byl život Júnise nepřetržitým útěkem a skrýváním. Téměř každou noc spal někde jinde, často v Benghází. Se svým nejužším štábem, několika satelitními telefony, doprovázen manželkou a dcerou přejížděla jeho obrněná kolona stále na jiné místo.
Júnise za nevyjasněných okolností zabili včera spolu s dalšími dvěma muži v Benghází krátce předtím, než měl stanout před vyšetřovací komisi kvůli údajným stykům své rodiny s Muammarem Kaddáfím. Povstalci ani nesdělili, kdo byli oba dva další muži. Podle některých informací šlo a vysoké důstojníky, podle jiných o jeho bodyguardy.
Šéf libyjských povstalců Mustafá Džalíl na tiskové konferenci označil Júnise za "jednoho z hrdinů revoluce ze 17. února", kdy libyjské povstání začalo. K okolnostem jeho smrti i místu činu se však odmítl vyjádřit.
Řekl jen, že Júnis byl zabit dřív, než mohl být vyslechnut. Jeho vrah byl prý zadržen. Povstalecký velitel byl prý odvolán k výslechu do Benghází ohledně jisté "vojenské záležitosti".
To, kdo podle jeho názoru stojí za Júnisovou smrtí, Džalíl novinářům nesdělil. Prohlásil jen, že povstalecké síly nesmějí brát ohled na "pokusy Kaddáfího režimu rozbít jednotu rebelů".
Jiní činitelé z řad povstalců dříve uvedli, že Júnise zatkli kvůli vyšetřování jeho údajného napojení na Kaddáfího režim.
Obavy a nejistota v baště rebelů
Podle svědků přivítali Kaddáfího příznivci v Tripolisu Júnisovu smrt s nadšením. Baštu libyjských povstalců Benghází však ovládl strach a zmatek.
Podle zahraničních novinářů v Benghází odvolali Juníse z bojové linie nedaleko ropného terminálu Briga. Rakev s tělem povstaleckého stratéga v pátek do centra Benghází přinesl zástup truchlících. Podle Júnisova synovce jeho strýce zastřelili a tělo zapálili.
Jeho smrt zasadila těžkou ránu libyjskému odboji, který ovládá velkou část východní Libye a menší oblasti na západě, ale na bitevním poli postupuje s obtížemi nehledě na to, že ze vzduchu jeho protivníky decimuje bombardováním NATO. Je velmi pravděpodobné, že západní ozbrojené a špionážní složky nějakým způsobem bojové akce rebelů koordinují a do jisté míry řídí.
Kdo Júnise zabil? Zatím se diskutuje o dvou základních možnostech.
Kdo vypálil smrtící kulky?
1. Zastřelili ho neznámí útočníci. To uvedli i vedoucí činitelů rebelů. Hlava skupiny, která přepadení uskutečnila, je prý zadržena. V pozadí, dodávají rebelové, jsou možná Kaddáfího příznivci. Ti by se jak pomstili Júnísovi, tak by podpořili rozkol v řadách rebelů.
Vojenští experti upozorňují na slabiny této verze. Júnis se pohyboval vždy v konvoji obrněných vozidel a měl nejméně třicet ochránců. Že by na něj za takových okolností vůbec někdo zaútočil a že by při tom zahynuli vyjma Júnise jen dva muži, je velmi podivné. Ti by se jak pomstili Júnisovi, tak by podpořili rozkol v řadách rebelů.
2. Júnise zabili jeho vlastní lidé, tedy povstalci. Podle některých informací ho zadrželi už na frontě u Bregy, neboť ho podezřívají, že je stále na výplatní listině Kaddáfího a je stále v kontaktu s nepřátelským táborem.
Navíc se informace o Júnisově smrti poprvé v oblasti bojů objevily už před čtyřmi dny. Faktem je, že "původní rebelové" se na přeběhlíky dívají stále s větším či menším podezřením.
Ať už jsou okolnosti Júnisovy smrti jakékoli, ztráta vojenského velitele rebely oslabuje. Júnis byl jednou z nejdůležitějších postav poměrně chaotické povstalecké armády složené ze zhruba čtyřiceti různých milic. Úroveň jejich výzbroje i vycvičenosti jejích členů je velmi rozdílná. Drží je pohromadě jen nenávist vůči Kaddáfímu.
Júnisova smrt nyní hrozí povstalce rozštěpit, zvláště ty, kteří bojují na frontě. Příkladu zběhnuvšího Kaddáfího generála totiž následovaly tisíce dalších, zčásti speciálně vycvičených vojáků pravidelné libyjské armády.
Pokud Júnise zabili jeho rivalové z řad rebelů, mohli by se vojáci, kteří zradili Kaddáfího, nyní začít povstalcům mstít. Už jen tím, že nebudou poslouchat rozkazy nového velení.
Júnis dříve vykonával funkci ministra vnitra a angažoval se mimo jiné při potlačování libyjské opozice. Na stranu povstalců přešel v únoru a ne všichni členové povstaleckého vedení mu kvůli jeho dřívějším aktivitám v Kaddáfího táboře nedůvěřovali.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.