Západoafričané pracují na plánu intervence do Mali

Zahraničí
25. 10. 2012 12:15
Ozbrojenci Africké unie v Somálsku (ilustrační foto).
Ozbrojenci Africké unie v Somálsku (ilustrační foto).

Africká unie obnovila členství Mali, které bylo pozastaveno od březnového převratu v této západoafrické zemi. Blok afrických států zároveň uvedl, že během několika týdnů připraví plán vojenské intervence, jež umožní maliským představitelům znovu získat vládu nad severní částí země, kterou nyní mají pod kontrolou radikální islamisté.

Vzbouření vojáci vládu v Mali svrhli 22. března, údajně kvůli špatně organizovanému postupu proti separatistickým Tuaregům útočícím na severu. Africká unie (AU) převrat odsoudila a pozastavila Mali členství.

Nyní AU souhlasila s obnovením maliského členství v organizaci. Zároveň však unie předložila cestovní mapu, která předpokládá, že Mali nejpozději příští rok v dubnu uspořádá volby, ze kterých vzejde civilní vláda.

Maliský premiér Hadji Baba Haidara informuje o situaci v zemi (18. října 2012).AU zároveň oznámila, že připravuje plán intervence mezinárodních afrických jednotek do severního Mali.

Tuto oblast díky chaosu v zemi letos na jaře ovládli radikální islamisté, kteří v zemi uplatňují přísnou verzi islámského práva šaría a ničí historické památky, jež považují za rouhačské vůči islámu.

"Pracujeme na dokončení plánu na vyslání mezinárodních afrických jednotek, které pomohou Mali znovu ovládnout okupované území na severu země," uvedla předsedkyně Komise AU Nkosazana Dlaminiová-Zumová . "Zároveň ale chceme nechat otevřené dveře pro dialog s těmi maliskými povstaleckými skupinami, které budou chtít vyjednávat," dodala.

Podle odborníků citovaných Reuters však potrvá ještě několik měsíců, než se podaří vojenskou operaci proti islamistům v Mali zahájit.

Krumpáče a kalašnikovy - islamisté ničí Timbuktu

Při puči letos v březnu svrhli vojáci v Mali prezidenta Amadoua Tourého a o měsíc později vládu. Přechodně se stal hlavou státu Modibo Diarra a premiérem Diocounda Traoré. Armáda slíbila uspořádat v brzkém termínu nové volby.

     Mezitím se o protipuč marně pokusila prezidentská garda a rozlícení občané zbili Diarru do bezvědomí v jeho paláci. Politických zmatků v zemi využili separatističtí Tuaregové a islamisté ze skupiny Ansar Dine (Ochránci víry), kteří mají vazby na al-Kajdu z Maghrebu.

     Ze severovýchodu Mali vyhnali špatně vyzbrojenou a demoralizovanou armádu a vyhlásili tam nový stát Azavad; zabírá téměř dvě třetiny maliského území.      

     Koncem června islamisté vyhnali z obsazených velkých měst Tuaregy, své krátkodobé spojence, a v proslulém Timbuktu, jež založili v 12. století nomádi, začali krumpáči, lopatami a kalašnikovy ničit vzácné památky (hliněné stavby) zapsané na seznamu UNESCO. První červencový týden rozbili sedm hrobek svatých mužů súfismu, mystické formy islámu, a vyvrátili posvátné a nikdy neotevírané dveře mešity z 15. století.

     Radikální mohamedáni považují súfismus za modlářství. V islámu je podle nich jen Alláh a jeho prorok Mohamed. Na seznamu UNESCO je v Timbuktu od roku 1972 šestnáct hřbitovních staveb a tři mešity. Naléhavé výzvy OSN a zbytku světa, aby vzácné památky ušetřili, islamisté ignorují a podněcují je k ještě většímu řádění. Jde prý o vměšování do jejich vnitřních záležitostí.

 

Karavana míří k Timbuktu (malba z 19. století). Pro Evropany bylo toto město dlouho obestřeno tajemstvím.

 

Autor: - pp -, ČTK Foto: wikipedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ