Zimbabwe začalo stahovat vojáky z diamantových nalezišť na východě země poté, co zemi hrozil zákaz obchodování s diamanty v souvislosti s údajným porušováním lidských práv. Měli se ho zde dopouštět vojenské jednotky, které před rokem Zimbabwe umístilo do diamantových dolů, aby zabránilo nelegální těžbě drahých kamenů. Informuje o tom státní tisk.
Podle zprávy OSN zveřejněné na začátku listopadu byli v diamantových polích údajně za přihlížení policie a armády zabíjeni lidé přistižení při nelegální těžbě a prodeji diamantů. Velmi časté byly také případy znásilnění. Vyšetřovatelé OSN proto požadovali vyškrtnutí Zimbabwe z obchodu s diamanty podle Kimberleyského systému certifikace (KPCS), mezinárodního kontrolního orgánu dohlížejícího na obchod s diamanty.
Zimbabwe, které z obchodu s diamanty financuje svoji politiku, obvinění odmítlo. Státy Kimberleyského procesu pak Zimbabwe umožnily pokračovat s obchodem, ale hospodářsky zbídačelá země v čele s kontroverzním prezidentem Robertem Mugabem dostala šest měsíců na zlepšení podmínek v diamantových dolech v Marange.
"Jak je vidět na těchto polích (v Marange), nejsou zde žádní příslušníci armády ani policie," řekl ministr dolů Obert Mpofu, kterého dnes citoval státní deník Herald. Podle ministra je v oblasti, kde diamanty společně těží státní diamantová společnost a dvě jihoafrické firmy, dost místa i pro zahraniční investory.
Doly Marange neblaze prosluly koncem roku 2008, kdy armáda při jejich obsazování podle nevládní organizace zabývající se lidskými právy Human Rights Watch zabila více než 200 lidí. O zimbabwský diamantový průmysl se zajímala také Evropská unie. Ministři zahraničí členských zemí EU vyzvali letos v lednu k vyšetřování údajných násilností zimbabwských vojáků v diamantových oblastech.
Proti krvavým diamantům |
Certifikační systém z roku 2003 pro státy těžící a dovážející diamanty Spojenými národy je znám jako Kimberleyský proces (KPCS). Po zkušenostech s pirátskou těžbou a masivním pašováním diamantů různými povstalci a krutými režimy v Africe je náznakem garančního systému jejich legálnosti. Éra "krvavých diamantů", jimiž se financovaly občanské války v západní a střední Africe, však ani zdaleka neskončila. Kimberleyský proces, jehož členy je více než sedmdesát států, má pouze doporučovací pravomoci. Ani diamanty z Marange nedostaly od Kimberleyského procesu označení "krvavé", ale zimbabwská vláda namísto sankcí má rok na to, aby dostala situaci pod kontrolu. |
Foto: Wikiipedia a Profimedia