Jakou má cenu zimbabwská měna? Nikdo neví, doslova. Ale nezkoušejte se k těm bezcenným statisícovým bankovkám chovat neuctivě.
Denis Paul si nemyslel, že dělá něco špatného. Když jedenačtyřicetiletý profesionální lovec ze zimbabwského města Bulawayo odjel na listopadový Světový turistický veletrh do Londýna Harare, zjistil, že si zapomněl vizitky. Rozhodl se tedy, že orazítkuje svými kontaktními detaily stovku deseticentových "šeků", jež zimbabwská centrální banka nechá tisknout kvůli nedostatku skutečných peněz, a rozdával je turistům, potenciálním zákazníkům. Hrozí mu za to rok vězení.
Odrazoval turisty
Policie z hlavního města Harare jej zatkla pro podezření ze znehodnocování bankovek. Zimbabwský turistický úřad tvrdí, že "distribuoval vce než 10 tisíc kusů znehodnocených bankovek a zároveň jimi odrazoval potenciální návštěvníky Zimbabwe tvrzením, že místní měna je natolik bezcenná, že se k ničemu jinému než k výrobě vizitek nehodí".
Paul se hájí tím, že se domníval, že "šeky" již jsou neplatné, že je rozdával pouze lidem, které zná, a že neměl v úmyslu nasazovat na svou zemi psí hlavu. Pro další komentář k incidentu nebyl k reportérům agentury Reuters k zastižení.
Inflace 14 tisíc procent
Znehodnocování peněz je trestné po celém světě, v Zimbabwe však má nečekaně pikantní nádech. I kdyby Paul skutečně znehodnotil ještě platné šeky, byla by jejich nominální hodnota tisíc zimbabwských dolarů. Kolik je to peněz? Nikdo neví. Centrální statistický úřad v Harare totiž vyhlásil, že již není schopen sledovat tempo růstu inflace. To se určuje porovnáváním cen koše vybraného zboží, zejména základních potravin. Protože ty však v zimbabwských obchodech k dostání nejsou, nemá se úřad čeho chytit.
Poslední údaj, zveřejněný na konci listopadu, mluví o inflaci 14 000 procent. To v praxi znamená, že když ráno dostanete stovku a neutratíte ji, večer platí tatáž bankovka jen zhruba šedesát korun (nebo čehokoli jiného). Zimbabwe je proto plno milionářů, kteří nemají, za co by své pytle peněz utratili. Bochník chleba oficiálně stojí 100 000 dolarů (necelých devět set korun), ve skutečnosti však na černém trhu, jediném místě, kde je k dostání, přijde na půldruhého milionu. (To ovšem platilo v době, kdy tyto řádky vznikaly.)
Paul tak mohl reálně vzato zničit dnešní hodnotu půldruhé desetitisíciny bochníku chleba, tedy množství, jež nelze označit jinak než jako drobeček. Není divu, že si na něho úřady došláply.
Foto AP