Neznámí ozbrojenci znásilnili během deseti dní ve městě Bentiu v Jižním Súdánu 125 žen. Uvedla to podle agentury Reuters humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF). Rozšířené sexuálně motivované násilí v této zemi konstatuje i expertní zpráva OSN.
Jižní Súdán se již pět let zmítá v krvavé občanské válce. Navzdory křehké mírové dohodě, podepsané před dvěma měsíci mezi vládou a povstaleckými skupinami, zůstává země rozdělená kvůli přetrvávajícím etnickým sporům a přítomnosti obrovského množství zbraní.
Koloběh odvetných akcí mezi znepřátelenými ozbrojenými skupinami nejvíce dopadá civilisty. Kromě znásilňování hlásili svědci z města Bentiu také případy bičování a mlácení tyčemi či pažbami pušek, uvádí se ve zprávě MSF. Obyvatelé byli rovněž okradeni o peníze, oblečení, boty a potravinové lístky.
"Některým (ze znásilněných) nebylo ani deset let, jiným bylo naopak přes 65. Brutálních útoků nezůstaly ušetřeny ani těhotné ženy," řekla Ruth Okelloová, zdravotní sestra v MSF.
Ministr informací v administrativní jednotce, kde se zločiny údajně odehrály, zpochybnil věrohodnost informací prezentovaných MSF. "(Informace o) znásilňování v tomto rozsahu nejsou pravdivé," řekl agentuře Reuters. "V našem státě (provincii) je dodržování lidských práv a stejně tak práv žen prioritou."
Alarmující počet sexuálně motivovaných útoků v nejnovějším státě světa konstatuje i zpráva panelu expertů k situaci v Jižním Súdánu, která byla zveřejněna ve čtvrtek na půdě OSN, informovala agentura AP.
Jihosúdánský prezident Salva Kiir podepsal mírovou dohodu s povstalci v září. Zpráva OSN však uvádí, že v Jižním Súdánu pokračuje boj o přírodní zdroje, které jsou také hlavním důvodem konfliktu. Země je bohatá zejména na ropu, zlato, uhlí či teakové dřevo. Předchozí mírová ujednání v tomto východoafrickém státě vždy brzy ztroskotala.
Občanská válka v zemi vypukla v roce 2013, přišlo v ní o život na 400 tisíc lidí a třetinu obyvatelstva vyhnala z domovů.