Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád ve VS OSN ve středu místního času obvinil Izrael z nehumánní politiky vůči Palestincům a cizí armády z krveprolévání na Blízkém východě. Hovořil k poloprázdného sálu, z něhož mnoho lidí při projevu ještě odešlo.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se dnes proti jeho slovům ostře ohradil. O konfliktu Teheránu se západním světem kolem íránského jaderného programu se ale Ahmadínežád nezmínil.
ČTĚTE TAKÉ: Medveděv otočil. Írán se sankcím nevyhne, řekl Obamovi
Írán ustoupil Obamovi. Je připraven na jaderný dialog
Cizí armády podle íránského prezidenta šíří Blízkým východem "válku, krveprolévání, agresi, teror a zastrašování".
K Izraeli, jehož právo na existenci v minulosti popřel, řekl, že mu svět "díky šířící se svobodě a probouzení národů nedovolí pokračovat v dosavadním pokrytectví". "Jak si lze představit pokračování tak nehumánní politiky v Palestině? Jak mohou některé vlády bez podmínek podporovat zločiny okupantů na bezbranných ženách a dětech?" tázal se.
Svět teď na to podle něj musí reagovat. "Je nepřijatelné, aby menšina opanovala politiku, hospodářství i kulturu velké části světa zavedením nové formy otroctví," řekl Ahmadínežád. Izrael prý ve jménu svých rasistických ambicí poškozuje pověst ostatních zemí, včetně evropských a včetně pověsti USA.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve svém projevu před Valným shromážděním vyčetl OSN, že jeho zemi málo podporuje. "Chcete stát na straně Izraele nebo teroristů?" prohlásil.
Kdo neodešel při Ahmadínežádově projevu plném antisemitských výpadů ze sálu, přenechal podle něho prostor člověku, který popírá smrt šesti milionů Židů během holokaustu. "To se nestydíte, to vám chybí vychování?" zeptal se delegátů zemí, kteří ze sálu neodešli.
Nejnaléhavější výzvou, které OSN v současnosti čelí, je zabránit Íránu, aby vyráběl jaderné zbraně, řekl Netanjahu.
Hrozba dalších sankcí
V říjnu mají začít rozhovory o jaderných otázkách. Přítomni budou zástupci Íránu a šesti velmocí - pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německa. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová ve středu v New Yorku řekla, že těchto šest zemí je odhodláno vyvíjet společný nátlak na Írán, aby splnil své mezinárodní povinnosti.
Íránu hrozí za neústupnost v otázce obohacování uranu další sankce. Ruský prezident Dmitrij Medveděv při setkání s prezidentem Barackem Obamou ve středu přiznal, že sankce sice nepovažuje za účinnou metodu, ale že někdy jsou nevyhnutelné. Bude ale nadále považovat diplomacii za prvořadou. "Musíme Íránu pomoci rozhodnout se správně," řekl k jednáním s Íránem.
Britský ministr zahraničí David Miliband, který je rovněž v New Yorku, prohlásil, že šestice velmocí od Íránu očekává "zásadní odpověď, protože íránský jaderný program stále vzbuzuje zásadní obavy".
Foto: ČTK/AP, Reuters