USA by měly v Sýrii zvýšit počet svých diplomatů a dodavatelů. Prohlásil to v pátek americký ministr obrany James Mattis. USA mají v Sýrii nyní zhruba 2 tisíce vojáků, kteří se podílejí na boji proti radikálům. Mattis řekl, že tento boj se chýlí ke konci a je třeba se zaměřit na to, aby se radikálům zabránilo v návratu."Musíme přejít od ofenzívy zaměřené na osvobození území ke stabilizaci. Bude tam víc amerických diplomatů," řekl ministr na tiskové konferenci v Pentagonu. USA svého velvyslance z Damašku odvolaly v roce 2011, na začátku tamního konfliktu.
Agentura Reuters k tomu napsala, že Mattisovo prohlášení určitě rozzlobí syrského prezidenta Bašára Asada, který už dříve prohlásil, že americké vojáky v Sýrii považuje za vetřelce. Mattis v minulosti řekl, že americké síly v Sýrii zůstanou, dokud členové Islámského státu (IS) budou bojovat, aby se předešlo příchodu nového IS. O vyslání diplomatů do Sýrie hovořil dnes poprvé. "Diplomaté tam zajistí počáteční obnovu služeb, dostanou tam dodavatele a takové věci. Je třeba rozhodovat o využití mezinárodních peněz a zajistit, aby se nedostaly do nepravých kapes," dodal Mattis.
Američané z najatých firem mají podle něj pomoci místním lidem naučit se likvidovat miny, zajistit bezpečnost a bránit radikálům v návratu.
Asad americkou armádu označuje za okupanta, i když USA jsou součástí mezinárodní koalice, která bojovala proti IS. Syrský prezident za svého spojence považuje jenom Rusko a Írán. Koalice vedená Spojenými státy opakuje, že nehodlá zbraně obrátit proti syrské armádě. Washington ale podporuje tu opozici, která žádá Asadovo odstoupení.
Mattis v pátek hovořil také o rozdělení zón v Sýrii a varoval Asada před ofenzívou na syrské Kurdy. Jejich jednotky se podílely na boji proti IS a mají podporu USA. "Máme demarkační linii" mezi zónami kontrolovanými Spojenými státy na východě Sýrie, a zónami kontrolovanými syrskou vládou podporovanou Ruskem na západě země; "byla by chyba tuto linii narušit", prohlásil Mattis.