Američané experimentují s umělou inteligencí v protiraketové obraně

Zahraničí
5. 6. 2018 13:05
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Spojené státy zvyšují investice do tajného výzkumu, na jehož konci má být počítačový systém schopný díky umělé inteligenci předpovědět možný jaderný úder protivníka. Napsala to agentura Reuters s odkazem na americké činitele obeznámené s výzkumným programem. Informace o něm byly dosud pro média nedostupné.

Bude-li výzkum úspěšný, systém bude schopen s pomocí analýzy velkého objemu dat, včetně satelitních snímků, zaznamenat přípravu startů raket, a to s rychlostí a přesností nesrovnatelnou s možnostmi člověka. Útržkovité veřejně dostupné informace o výzkumném programu jsou podle Reuters v rozpočtu amerického ministerstva obrany kamuflovány "neproniknutelným žargonem".

Nový systém umožní Washingtonu podniknout včas diplomatické, a v případě okamžité hrozby i vojenské kroky k jejímu odvrácení. Armáda může mít možnost zničit rakety ještě před jejich odpálením, případně je likvidovat za letu.

Vláda navrhla ztrojnásobit příští rok výdaje na vývoj protiraketového systému s umělou inteligencí na 83 milionů dolarů (1,8 miliardy korun), píše Reuters. I když jde o poměrně malou částku, jde o náznak rostoucího významu, který mají podobné programy v době růstu vojenské moci Ruska a Severní Koreje.

"Umělá inteligence a strojové učení nám umožní najít jehlu v kupce sena," řekl agentuře americký expert Bob Work. Podle dostupných informací je jedna z částí výzkumného programu zaměřena přímo na KLDR. Pentagon už nyní umělou inteligenci využívá při analýze videozáznamů pořízených armádními drony.

Do tajného výzkumu, který už má údajně za sebou i praktický test, jsou zapojeni armádní i civilní výzkumníci ve Washingtonu. Z rozpočtové dokumentace podle Reuters vyplývá, že program protiraketové obrany s využitím umělé inteligence má být kromě Ruska a Severní Koreje v budoucnu zaměřen i proti Číně, Íránu a teroristickým skupinám.

Podle kritiků mohou podobné systémy vést k uspěchanému rozhodování v dobách jaderných krizí. Mohou rovněž vyvolat incidenty v důsledku chyb počítačového programu a vyprovokovat závody ve zbrojení s Moskvou a Pekingem.

"Až bude systém hotov, bude muset Pentagon zavést kontrolu se zapojením lidí, nikoli strojů," řekl agentuře Reuters vrchní velitel amerických jaderných sil John Hyten.

Autor: ČTK , ReutersFoto: , ČTK/DPA/Kay Nietfeld

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ