Američané naslibovali Arabům zbraně za miliardy

Zahraničí
30. 7. 2007 09:40
izraelský premiér Ehud Olmert
izraelský premiér Ehud Olmert

izraelský premiér Ehud OlmertPomoc ve formě zbraní dostanou arabské státy okolo Perského zálivu a Egypt. Částky se pohybují v desítkách miliard dolarů. A důvod amerického „rozhazování“? Vyvážení vlivu Íránu.

Také izraelský premiér Ehud Olmert má důvod být potěšen. Včera oznámil, že Spojené státy pomůžou Izraeli třiceti miliardami dolarů.

Americká vláda slíbí tento týden pomoc pro své blízkovýchodní spojence. Dostanou sofistikované zbraňové systémy a jiné prostředky na obranu. Výše pomoci se pohybuje v desítkách miliard dolarů. Informace přinesly americké deníky Washington Post a New York Times.

Třicet miliard dolarů poputuje v následujících deseti letech do Izraele. Podle staré dohody, která letos vyprší, dostává nejvěrnější spojenec v oblasti z amerického rozpočtu 2,4 miliardy dolarů ročně.

Nová dohoda zvýší dodávky zbraní, ale ekonomická pomoc se zastaví, protože Izrael je již považován za rozvinutou zemi.

Američané dlouho slibují, že pomohou Izraeli udržet technologickou a kvalitativní převahu nad ostatními mocnostmi v regionu. „Nová desetiletá dohoda by měla zvýšit pomoc Spojených států Izraeli, aby mohl čelit novým hrozbám a výzvám,“ řekl, podle Washington Post, minulý měsíc prezident Bush po setkání s premiérem Olmertem.

Americká raketa vzduch-vzduch typu PhoenixDalší v pořadí pomoci jsou arabské státy okolo Perského zálivu. Američtí spojenci Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Katar, Bahrajn a Omán by podle Washington Post měli dostat dvacet miliard dolarů.

Tyto státy by měly podle amerických činitelů obdržet nové zbraňové systémy, které jim pomohou čelit hrozbě z Íránu a umožní vyrovnat jeho sílu.

Dalším z důvodů americké pomoci Arabům je fakt, že Saúdská Arábie selhala při pomoci irácké vládě. Američané jsou přesvědčeni o tom, že nejvíc teroristů do Iráku přichází právě ze Saúdské Arábie.

Součástí dohody jsou i rakety vzduch-vzduch a munice, která z normálních bomb udělá „chytré“.

„Tohle je velký krok kupředu, protože je částí větší regionální strategie a udržení silné přítomnosti USA v oblasti. Věnujeme hodně pozornosti potřebám našich spojenců v regionu a tomu, co každý v oblasti nazývá ‚protahováním íránských svalů‘. Jedna z cest, jak se tomu postavit je učinit naše spojence silné,“ cituje Washington Post jednoho z vládních úředníků, který se zabývá vyjednáváním.

Laserem naváděná Poslední z řady států, kterým Spojené státy dají peníze, je Egypt. Podobně jako Izrael pomoc dostává, ale částka naroste na třináct miliard dolarů během deseti let.

Izraeli vyzbrojování arabských států nevadí. „Rozumíme snaze USA, pomoci umírněným arabským zemím, které jsou na stejné straně jako my a USA v zápase s Íránem,“ řekl podle izraelského deníku Haaretz k dodávkám zbraní pro Araby.

Na fotografii: (1) Izraelský premiér Ehud Olmert; (2) Americká raketa vzduch-vzduch typu Phoenix; (3) Laserem naváděná "chytrá" bomba GBU-15

FOTO: 1) ČTK; 2) fas.org; 3) cerebralsynergy.com

Autor: - els -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ