Američané se bojí, že benzin bude opět na příděl
26.06.2008 13:10
Ceny benzinu se ve Spojených státech každý týden výrazně zvyšují a průměrná cena již dávno překonala 4 dolary za galon. Stále více Američanů se proto dostává do pozice Roberta Grippa z kentuckého Louisvillu, který se ráno musí rozhodnout, jestli pojede do práce autem, nebo jestli nakrmí děti.
„Nikdy jsem netušil, že bude benzin tak drahý, skutečně nás to zabíjí," komentoval cenu 4,15 dolaru.
Ještě více se ale Američané obávají možnosti, že bude benzin znovu na příděl. Plných 55 procent dotázaných se přídělů bojí, zatímco dalšího zvyšování ceny benzinu se obává pouze 40 procent Američanů.
Vzpomínky na energetickou krizi sedmdesátých let, kdy benzin zmizel doslova přes noc a tankovat bylo možné jen některé dny v týdnu, jsou očividně stále živé.
Amerika tehdy reagovala na olejové embargo po svém, prezident Carter nařídil nastavení termostatů na 26 stupňů, v zimě potom prezident oblečený ve svetru ohříval Bílý dům na 18 stupňů, Kongres zase snížil maximální rychlost na 55 mil za hodinu. Bush zatím vyčkává a hrozí vetovat každý razantnější snahu demokratického Kongresu.
Zatím neměl důvod k akci, speciální zdanění nadměrných zisků ropných gigantů se republikánům podařilo úspěšně zablokovat a k něčemu dalšímu se v předvolebním období zákonodárci nerozhoupou.
Oba kandidáti na úřad prezidenta mezitím slibují dvě naprosto odlišná stanoviska. Zatímco Obama upozorňuje, že Spojené státy nemohou donekonečna jezdit v SUV a udržovat teplotu v domech na 22 stupních bez ohledu na to, jestli dům stojí v poušti nebo v tundře, McCain jenom mlhavě připomíná, že nový prezident se musí odpoutat od energetické politiky Bushe a Clintona.
Američané se zatím snaží řídit méně, což je v zemi, kde nějaká smysluplná veřejná doprava existuje jen v hrstce největších měst, značně složité. Přes sedmdesát procent dotázaných sice uvažuje o nákupu úspornějšího auta, to se však lépe řekne než udělá.
I přes největší snahu prodavačů a Velké Trojky jsou v dnešních Spojených státech auta s velkou spotřebou prakticky neprodejná, ať dealer slíbí cokoliv, od levného benzinu po celý rok až po gigantické slevy. Stejně neprodejná jsou ale ojetá auta, o kterých každý ví, že musí co chvíli natankovat.
A tak jsou majitelé chyceni v pasti - auto prodat nemohou, protože by na něm prodělali kalhoty, a na drahý benzin nemají peníze. Vydělává jedině pár dealerů, kteří se specializovali na prodej malých trucků, od kterých dnes Američané prchají, do Jižní Ameriky.
Ještě hůře jsou na tom majitelé nákladních aut, cena nafty stoupá ještě více než cena benzinu a naplnit nádrže velkého kamionu znamená sáhnout do peněženky pro více než dva tisíce dolarů. Není proto divu, že se ceny dopravy přenášejí i do dalších cen, od potravin až po veškeré další zboží.
K tomu nutno připomenout rostoucí ceny obalů, které jsou často také z ropy. Pesimismus, se kterým Američané hledí do budoucnosti, proto příliš nepřekvapí.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.