Sledování chatu
Americká univerzita varuje před používáním sociálních sítí v Číně
11.01.2019 21:20
Jedna z největších amerických univerzitních organizací varovala své posluchače před používáním oblíbených komunikačních platforem při pobytu v Číně. Jak informovala televize CNN, používání služeb WhatsApp a WeChat by podle Kalifornské univerzity (UC) mohly monitorovat čínské úřady a zneužít jako záminku k zatčení a trestnímu stíhání Američanů.
Vedení UC podle televize k varování přiměl osud několika západních občanů zadržených v Číně. V prosinci to byli dva Kanaďané Michael Spavor a Michael Kovrig, kteří prý ohrožovali čínskou národní bezpečnost. "Nedoporučujeme používat tyto messengery v Číně, mohlo by to být využito jako záminka k zatčení, zákazu pobytu nebo vyhoštění," uvedla univerzita.
Kalifornští vysokoškoláci by si měli dát rovněž pozor na využívání komunikačních platforem při cestách do Ruska, uvedla CNN. Byli upozorněni na případ Paula Whelana, občana několika západních států včetně USA, který byl minulý měsíc v Rusku zatčen pro podezření ze špionáže. V obžalovacích spisech se údajně ruská prokuratura odvolává na obsah Whelanovy komunikace v síti WhatsApp.
Varováni byli podle americké televize mimo jiné studenti univerzity v Berkeley, která je součástí systému UC zastřešujícího deset veřejných kalifornských vysokoškolských institucí s téměř 200 tisíci studenty.
Americké ministerstvo zahraničí vydalo před týdnem varování pro návštěvníky Číny a osoby s dvojím americkým a čínským občanstvím. Čínské úřady, které dvojí občanství neuznávají, si údajně osobují právo zakazovat Američanům opustit Čínu a drží tyto osoby v zemi i několik let. O zákazu opustit Čínu se navíc postižení dozvídají až při odletu na letišti. Drženi bývají bez možnosti kontaktu s americkými úřady.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.