Představitelé třicítky zemí obou amerických kontinentů se na summitu v peruánské metropoli Limě zavázali bojovat proti systémové korupci a shodli se na nezbytnosti zvýšit transparentnost a posílit občanskou společnost v době, kdy se korupční skandály objevují i v jejich vlastních vládách. Venezuelu vyzvali k přijetí humanitární pomoci, uvedla agentura AP.
Peruánský prezident Martín Vizcarra na osmém summitu Amerik předložil ke schválení 57 bodů, které podle něj představují základ pro předcházení korupci. Jakkoli byla rezoluce "Závazek v Limě: Demokratická správa proti korupci" schválena s potleskem, analytici si nemyslí, že přinese hmatatelné změny, píše AP. Řada prezidentů musí řešit četná obvinění vznášená na členy svých administrativ z úplatkářství, ze zneužívání veřejných prostředků a bránění spravedlnosti.
Mnozí představitelé vyjádřili znepokojení ohledně dnešního útoku na Sýrii a vyjádřili podporu USA, Francii a Británii.
Venezuelského prezidenta Nicoláse Madura vyzvali, aby přijal humanitární pomoc, protože obyvatelé této jihoamerické země se potýkají s paralyzující hospodářskou krizí. Současně apelovali za odmítnutí výsledků nadcházejících prezidentských voleb v této zemi. Jedním z mála, kdo Venezuelu podpořili, byl bolivijský prezident Evo Morales, který vyzval USA, aby zrušily sankce uvalené na jeho spojence.
Letošní summit patří k těm s menší účastí, což vzbuzuje otázky o budoucnosti těchto regionálních summitů, které zahájil v roce 1994 tehdejší prezident USA Bill Clinton. Původním cílem byla podpora demokracie a volného obchodu v regionu, v posledních letech však jde o nepříjemná témata. Řada prezidentů za sebe poslala náhradníky, někteří ve zjevném projevu solidarity s Venezuelou, protože prezident Nicolás Maduro pozvání nedostal. Význam akce také snižuje skutečnost, že přítomní prezidenti tří nejlidnatějších latinskoamerických zemí během příštích 12 měsíců opustí svůj úřad, uvedla AP.