Americký Senát podpořil NATO po Trumpových kritikách aliance

Zahraničí
11. 7. 2018 12:12
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump.

Americký Senát vystoupil na obranu Severoatlantické aliance poté, co šéf Bílého domu Donald Trump před aliančním summitem NATO ostře kritizoval. Senátoři v úterý schválili poměrem 97 ku 2 hlasům nezávaznou deklaraci na podporu aliance, informoval zpravodajský server CNN. Význam NATO v reakci na Trumpova slova ve středu zdůraznil i předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan.

Dvoudenní vrcholná schůzka NATO začala ve středu v Bruselu. Šéf Bílého domu po příjezdu na summit obvinil evropské spojence z toho, že nepřispívají dostatečně na společnou obranu a hlavní tíži výdajů nechávají na Spojených státech. Kritizoval je také z energetické závislosti na Rusku, před kterým zároveň chtějí alianční partneři od USA bránit.

Američtí senátoři z řad demokratů i republikánů se v úterý postavili na stranu Severoatlantické aliance, když odhlasovali prohlášení na její podporu. "Nikdo by neměl pochybovat o odhodlání Spojených států při plnění závazků společné obrany států NATO," uvedl demokratický senátor Jack Reed, který je autorem prohlášení. "Bohužel bylo nutné vydat toto prohlášení, protože někteří z našich nejbližších spojenců začali pochybovat o amerických závazcích týkajících se společné obrany. Prezident Trump několikrát nazval alianci 'zastaralou' institucí. Naši spojenci si začínají klást otázky, zda mohou spoléhat na to, že jim USA v případě krize přijdou na pomoc," dodal Reed.

Také vlivný republikánský senátor John Thune v rozhovoru se CNN zdůraznil význam Severoatlantické aliance. "Domnívám se, že je důležité, abychom ukázali silnou podporu NATO. Je to organizace, která slouží svobodomyslným zemím již přes půl století," řekl.

Význam NATO zdůraznil také Ryan, který označil alianci za "nepostradatelnou" a stejně významnou, jako v minulosti. Trumpa však hájil s tím, že se pouze snaží spojencům připomenout, aby dodržovaly svůj závazek vyhrazení dvou procent HDP na obranu. "Německo je největší ekonomikou v EU. Německo by mělo věnovat dvě procenta na obranu, jak se zavázalo," řekl novinářům Ryan.

Pozornost amerických politiků vyvolala rovněž Trumpova poznámka na adresu Německa, které je podle prezidenta kvůli dodávkám ruského plynu "zajatcem" Moskvy. Trump rovněž kritizoval stavbu plynovodu Nord Stream 2, s níž nesouhlasí některé východoevropské země.

"Plynovod dostane levný ruský plyn do Německa, přičemž obejde menší východoevropské země, což Rusku umožní zvýšit na ně tlak, zatímco Německo vyvázne bez újmy. Tuhle otevřeně sobeckou politiku nespraví žádný obnos na usmířenou," podpořil Trumpovu kritiku Berlína republikánský senátor a prezidentův dlouhodobý spojenec Tom Cotton.

Senát hlasoval o deklaraci na podporu Severoatlantické aliance ve stejný den, co Trump přicestoval do Bruselu na summit členských států NATO. Několik dní poté se Trump chystá setkat v Helsinkách s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Trumpovi kritici amerického prezidenta obviňují, že má k Putinovi příliš blízko a nereaguje náležitě na důkazy o vměšování Ruska do posledních amerických prezidentských voleb.

Vůdce republikánů v americkém Senátu Mitch McConnell ale prohlásil, že na plánovaném setkání ruského a amerického prezidenta nevidí nic špatného. McConnell rovněž uvedl, že se neobává toho, že by Trump měl v úmyslu ohlásit odchod Spojených států z NATO.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

ilustrační foto

Trump chtěl zrušit právní ochranu půl milionu migrantů. Soud mu to zatrhl

Zahraničí
11. 4. 2025
ilustrační foto

Při pádu se z vrtulníku kouřilo. Zemřelo všech šest lidí, z toho tři děti

Zahraničí
11. 4. 2025

Britská policie zadržela muže z Rumunska kvůli požáru v centru DHL

Zahraničí
10. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ