Amnesty International natočila klip, ve kterém názorně ukazuje metodu mučení vodou, kterou při výsleších používá americká zpravodajská služba CIA. Na záběrech vyšetřovatelé násilím lijí vodu do úst mučeného, čímž u něj vyvolávají pocit, že se topí.
Organizace, která se zabývá lidskými právy, tím chce upozornit na brutální techniky, které CIA používá. V Americe jsou totiž podobné metody považovány pouze za silnější formu výslechu.
Snímek začíná nevinně, skoro minutovým záběrem na proud vody, který je jako vystřižený z reklamy na minerálku. Potom ale kamera sjede níž a diváci vidí zkrouceného muže orientálního vzhledu, okolo stojí tři vyšetřovatelé. Mučený je připoutaný na lůžku, nohy má výš než hlavu, vyšetřovatelé mu z výšky lijí do úst násilím vodu.
Záběry mučení vypadají autenticky, ačkoli je celá scéna sehraná. "Filmaři lili vodu přes obličej herce, který byl přivázán k desce hlavou dolů, jen pár sekund, ale i tak to bylo hrůzostrašné," řekla šéfka kampaně Sara McNeiceová.
Waterboarding? Je cenný
Metoda zvaná waterboarding má za cíl vyvolat v člověku pocit, že se topí, a tím ho zlomit. CIA ji v minulosti použila při vyslýchání zadržených teroristů. "Náš snímek ukazuje, co CIA nechce, abyste viděli - ohavnou realitu téměř se topícího člověka, což je poté označováno jako 'zesílený výslech," citoval britský deník Daily Telegraph šéfku britské pobočky Amnesty International Kate Allenovou. Klip se od příštího měsíce bude vysílat v padesáti britských kinech, v Česku se jeho promítání zatím nechystá.
USA jsou kvůli podobným technikám často kritizovány, američtí zákonodárci ale od nich ustoupit nehodlají. Zákon, který agentům CIA nařizoval od těchto metod upustit, nedávno vetoval prezident Bush. Společně s viceprezidentem Dickem Cheneym mučení topením v minulosti obhajovali slovy, že jde o důležitou zbraň proti terorismu. "Potopíme-li podezřelého do vody, podezřívaná osoba prozradí cenné informace," řekl v jednom rozhovoru doslova Cheney.
Foto: amnestyinternational.com