Barták jednal v USA o <span>protiraketové obraně</span>

Zahraničí
14. 4. 2010 11:28
Start antirakety SM-3.
Start antirakety SM-3.

Start antirakety SM-3.Vicepremiér a ministr obrany Martin Barták během pondělního a úterního washingtonského summitu o jaderné bezpečnosti jednal s americkou stranou o zapojení České republiky do nového systému protiraketové obrany. V Česku by mohly být součásti systému včasného varování před případným nepřátelským raketovým útokem.

"Jde o sdílení dat z velitelských prvků a pozorovacích prvků, které budou umístěny na dvou místech v České republice pouze s českou obsluhou, nejedná se tam o přítomnost žádných zahraničních vojáků. Obsahuje to v podstatě počítačový systém, je to softwarová záležitost. Ve stejnou dobu uvidíme to, co naši američtí spojenci," řekl Barták.

Ministr ve Spojených státech jednal s náměstkyní ministra obrany Michele Flournoyovou a náměstkyní ministryně zahraničí Ellen Tauscherovou. Barták podotkl, že Česko je na zapojení do systému připraveno, americká strana pak přislíbila vstřícnost a urychlení celého procesu. Podle Bartáka případné zapojení České republiky spadá do úvodní fáze budování nového systému.

Američané původně za vlády bývalého prezidenta George Bushe plánovali v Česku a Polsku vybudování radarové základny, respektive protiraketových sil. Administrativa Bushova nástupce v Bílém domě Baracka Obamy ale původní záměry přehodnotila a hodlá vybudovat jiný protiraketový systém, do něhož by se měla více zapojit Severoatlantická aliance a který by měl být mobilnější a schopný pružněji reagovat na hrozby.

Ministr obrany Barták a premiér Fischer na zasedání vlády.Česko opakovaně dalo najevo, že by se chtělo zapojit i do nové protiraketové obrany, kterou Američané chtějí budovat v několika fázích. Rumunsko pak nedávno souhlasilo, aby na jeho území byly pozemní prvky nového systému, Spojené státy chtějí jednat i s Bulharskem.

Stejně jako předchozí varianta protiraketové obrany, která je podle Washingtonu zaměřena proti hrozbě útoku z Íránu, se nová verze systému nezamlouvá Rusku. Moskva se obává, že uskutečnění plánu Spojených států by narušilo strategickou rovnováhu mezi oběma zeměmi. Američané nicméně tvrdí, že tomu tak není a že chtějí, aby se Rusko do systému zapojilo.

Foto:  Pentagon a ČTK/AP
   

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ