Biden v Praze: učitel dějepisu na usmiřovací misi
23.10.2009 11:38
Viceprezident Spojených států Joe Biden se do Prahy poprvé podíval na konci sedmdesátých let jako člen vlivného senátního výboru pro zahraniční vztahy. Tentokrát s sebou přivezl i jedenáctiletou vnučku a snachu, kterým chce ukázat, jak se svět od té doby změnil.
Jospeh R. Biden vyhrál jako mladý právník volby do Senátu poprvé v roce 1971. Jen o měsíc později zahynula jeho manželka i s roční dcerkou při automobilové nehodě, dva synové byli těžce zraněni. Biden složil senátorskou přísahu v nemocnici.
ČTĚTE TAKÉ: Přijíždí Joe Biden. Bude se mluvit i o Temelínu
Biden na usmiřovacím turné. Trpkost ale zůstává
Biden a ČEZ. Češi a rakety
Přes osobní neštěstí jeho kariéra v Senátu rychle postupovala a do výboru, který schvaluje například všechny mezinárodní smlouvy vyjednané prezidentem Spojených států, se dostal ještě během prvního volebního období. Voliči severovýchodního státu Delaware ho do Washingtonu poslali celkem šestkrát.
Podle New York Times se jako senátor dostal na konci sedmdesátých let i do Prahy. Včera večer na Karlově mostě vzpomínal, jak se na stejném místě před třiceti lety tajně setkal s taxikářem, který chtěl, aby mu senátor pomohl emigrovat. Americké úřady ho ale upozornily, že není nic, co by pro něho mohl udělat.
V roce 1987 se Biden pokusil kandidovat na prezidenta. Jeho kampaň ale rychle skončila poté, co se zjistilo, že své projevy si bez dovolení vypůjčil od vůdce britských labouristů.
Několik měsíců poté lékaři zjistili, že má dvě výdutě v mozku, které ohrožují jeho život. Úspěšné operace mu umožnily pokračovat v politické kariéře.
Ve výboru pro zahraniční vztahy často hlasoval s táborem, který ve zkoušce historie neobstál. Hlasoval například proti úspěšné operaci Bushe staršího v Perském zálivu na počátku devadesátých let, ale pro invazi jeho syna do Iráku v roce 2003.
Pak obrátil a začal válku v Iráku i celkovou Bushovu koncepci zahraniční politiky ostře kritizovat a prohlásil, že svého hlasu pro velice lituje. Oponoval i ostrému navýšení počtu jednotek v zemi v roce 2006, které vedlo ke zlepšení bezpečnostní situace.
Během prezidentské kampaně Baracka Obamy proslul různými kontroverzními výroky, a tak se všeobecně věřilo, že ho čerstvě zvolený prezident odsune do klasické role „záložního prezidenta". Viceprezident totiž sice nastupuje do úřadu hlavy státu, jakmile je prezident neschopný vykonávat funkci nebo rezignuje, jinak ale nemá mnoho pravomocí.
Biden se však stal vlivným poradcem a vyslancem Obamy, který řeší různé potíže v různých rezortech. Největší slovo má v zahraniční politice, ať už jde o Afghánistán nebo právě o střední Evropu. Zde má Biden napravit vztahy pošramocené neobratným zrušením plánů na výstavbu protiraketového systému.
Americká média ale návštěvu dávají do spojitosti také s připomínkou dvacátého výročí konce komunistických režimů v regionu. A Biden chce podle Timesů snaše a vnučce ukázat, čeho Polsko, Rumunsko a Česká republika za dvacet let dosáhly.
„Moje vnučka navštíví muzea a památníky, které zaznamenávají dramatické obraty historie dvacátého století v Polsku, Rumunsku a České republice. Je svědkem mocného faktu, že skutečný význam roku 1989, skutečný příběh vaší země a tohoto regionu není v tom, čeho jste se zbavili, ale v tom, co jste postavili," řekl v Rumunsku.
Foto: Robert Sedmík, ČTK, Reuters a Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.