Bin Ládinův řidič stane před soudem na Guantánamu
11.05.2007 08:19
Pět a půl roku po svém zatčení v Afghánistánu byl oficiálně obviněn bývalý řidič a osobní strážce Usámy bin Ládina jemenský občan Sálim Ahmad Hamdan, zadržovaný na americké základně Guantánamo na Kubě.
Americké ministerstvo obrany ho viní z účasti na spiknutí a z materiální podpory terorismu. Hamdan tak bude třetím obžalovaným, který se bude zodpovídat před zvláštním vojenským tribunálem na Guantánamu. Oznámily to světové agentury s odvoláním na sdělení Pentagonu.
Do 30 dnů má proběhnout první slyšení, při němž má být Hamdan seznámen s obviněními proti své osobě a dotázán, zda se cítí být vinen. Zahájení procesu se předpokládá do čtyř měsíců. Hamdan, který byl dopaden v Afghánistánu v listopadu 2001, je už šestým rokem zadržován na Guantánamu. V červenci 2003 byl vojenským tribunálem obviněn z účasti na spiknutí proti americkým občanům, a to v letech 1996 až 2001. Údajně absolvoval výcvik v táboře al-Kajdy v Afghánistánu a dodával členů této teroristické sítě zbraně.
Hamdan však popřel zákonnost vojenských tribunálů pro vězně z Guantánama, které byly ustaveny na základě rozhodnutí prezidenta George Bushe krátce po teroristických útocích na americké cíle z 11. září 2001. Celá záležitost se dostala až k Nejvyššímu soudu Spojených států, který loni koncem června na základě Hamdanova podnětu zvláštní vojenské tribunály na Guantánamu, oficiálně označované jako vojenské komise, zrušil.
Podle rozhodnutí Nejvyššího soudu Bush překročil své pravomoci. Nejvyšší soud označil tribunály za protiústavní a protizákonné nejen z hlediska americké legislativy včetně vojenské, ale také podle ženevských konvencí.
Bush se poté obrátil na Kongres, který na podzim umožnil vznik zvláštních protiteroristických tribunálů. Před Hamdanem byl loni obviněn z vraždy, pokusu o vraždu a podporu teroristické organizace al-Kajda dvacetiletý Kanaďan. Omaru Khadrovi narozenému v Torontu bylo teprve 15 let, když byl po zatčení v Afghánistánu převezen na Guantánamo.
Jako první vězeň z Guantánama byl za podporu terorismu odsouzen Australan David Hicks. Zvláštní vojenský tribunál mu letos v březnu, po pěti letech věznění na Guantánamu, formálně vyměřil trest sedmi let vězení. Na základě dohody s obžalobou mu ale byl trest zmírněn na devět měsíců, které si odpyká v australském vězení, kam by měl být eskortován nejpozději 29. května.
Vězeňským táborem na základně Guantánamo prošlo za pět let přes 750 lidí, většinou z Afghánistánu a Pákistánu. Vězňům, kteří jsou podezřelí z příslušnosti k al-Kajdě či Talibanu, USA nepřiznávají status válečných zajatců podle ženevské konvence, ale označují je za "nepřátelské bojovníky". To umožňuje zadržovat je neomezeně dlouhou dobu bez soudu. Na základně je nyní kolem 400 vězňů, pouze minimum z nich bylo obviněno.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.