Muž, který pracoval na ropné plošině BP, uvedl, že společnost věděla o netěsnosti v bezpečnostním zařízení plošiny Deepwater Horizon několik týdnů před jejím výbuchem. Plošina explodovala 20. dubna. Ropa, která od té doby do moře proudí, způsobila bezprecedentní ekologickou katastrofu.
BP také oznámila, že na nápravu škod a pokusy zastavit únik ropy z vrtu v Mexickém zálivu již zaplatila dvě miliardy dolarů (asi 41,5 miliardy korun).
Pracovník plošiny Tyron Benton řekl, že sám nedostatek zjistil a upozornil na něj. Závadný díl podle něj přesto nebyl vyměněn. Podle Bentona a dalších pracovníků plošiny je v dubnu představitelé BP tlačili k rychlejší práci.
ČTĚTE TAKÉ: Podle těžařů uniká denně až 16 milionů litrů ropy
Špinavá ropná fraška v Kongresu USA
"Dělalo se moc věcí současně. Mělo se správně zpomalit a dělat jednu práci za druhou, aby bylo jisté, že se vše dělá správně," řekl Benton, který BP žaluje pro zanedbání povinností.
Tad Patzek z Texaské univerzity řekl, že je nepřípustné ihned neodstranit zjištěnou závadu na bezpečnostním zařízení u nějaké ropné plošiny. V Kongresu USA již dříve zaznělo, že BP dělala před explozí chybná rozhodnutí s cílem ušetřit peníze.
Na BP tak stále roste tlak. Kritice byl nedávno vystaven její výkonný šéf Tony Hayward, který o víkendu odjel do jižní Anglie na závody své jachty Bob. Za to sklidil kritiku veřejnou i kritiku Bílého domu. Rovněž o víkendu pronikla na veřejnost interní zpráva BP, podle níž by v krajním případě mohlo z poškozeného vrtu společnosti unikat až 15,9 milionu litrů ropy denně. Vláda USA dosud odhadovala, že z vrtu by mohlo unikat nanejvýš 9,5 milionu litrů denně.
BP vzápětí odmítla obvinění, že by únik ropy podceňovala, a její mluvčí uvedl, že jde o hypotetická čísla, která by mohla nastat v krajním případě při odstranění bezpečnostního ventilu.
Společnost, která se neúspěšně snaží zastavit únik ropy z poškozeného vrtu, uvedla, že od dubnového výbuchu ropné plošiny dostala 65 tisíc žádostí o odškodnění. Zatím podle vlastního vyjádření vyhověla 32 tisícům z nich částkou 105 milionů dolarů (2,2 miliardy korun). BP také chce, aby se na vynaložených nákladech podíleli její partneři působící v oblasti.
Nejvíce peněz britskou společnost zatím stály práce na vybírání ropy z moře, omezení a zastavení úniku, dary státům v Mexickém zálivu a na odškodnění a další částky vyplacené federálním úřadům USA. Vedení BP minulý týden po jednání v Bílém domě oznámilo, že k těmto účelům vytvoří fond ve výši 20 miliard dolarů (asi 415 miliard korun).
Vedení BP také vyzvalo k podílu na nákladech především společnost Anadarko Petroleum Corp., která je jejím hlavním společníkem v oblasti. Americká Anadarko to však odmítla a obvinila BP z velké nedbalosti. Zdůraznila, že podle vzájemných dohod BP odpovídá partnerům za veškeré škody, které pramení z nedbalosti či špatného postupu.
Foto: ČTK/AP