Je to možná největší nález ropy za uplynulých třicet let. Brazílie odhalila před svým pobřežím gigantické zásoby této nerostné suroviny. Problém: ložisko je zhruba pět tisíc metrů pod hladinou oceánu. Nehledě na to se vyšplhala cena ropy na světových trzích na nový rekord.
Barel (159 litrů) americké lehké ropy typu WTI (West Texas Intermediate) s dodávkou v květnu se v pondělí prodával za až 112,45 dolarů.
Haroldo Lima měl v pondělí svůj velký den. Šéf brazilského Národního úřadu pro ropu, zemní plyn a biopaliva (ANP) oznámil, že v nalezišti Carioca u brazilských břehů může být až 33 miliard barelů ropného ekvivalentu.
Podle Limy jde sice zatím jen o předběžné odhady, ale kdyby se potvrdily, byl by to největší objev svého druhu v ropném sektoru za uplynulých třicet let. Carioca by se současně zařadila na třetí příčku největších využívaných ropných nalezišť na světě.
Technici ale zdůrazňují, že ještě nelze říci, zda by těžba byla rentabilní. Podle prvních zjištění se ropné pole nachází pět tisíc metrů pod hladinou moře v silné solné vrstvě.
Šéf ANP rovněž zdůraznil, že veškeré informace o gigantickém ropném poli ještě nejsou „oficiální". Pocházejí od brazilské státní ropné společnosti Petrobras, která je rovněž majitelem podmořského pole. Dalších 30 procent drží British Gas a 25 procent španělský Repsol.
Brazílii přeje v poslední době ohledně nálezů energetických zdrojů štěstí. Loni v listopadu jihoamerická země oznámila nové obří ropné pole v nalezišti Tupi, které leží 250 kilometrů před pobřežím spolkového státu Sao Paulo, rovněž ve značné hloubce. Petrobras tam předpokládá až osm miliard barelů ropy. Letos v únoru přišla zpráva o obrovském nálezu zemního plynu v nalezišti Jupiter, jež leží také v Atlantském oceánu.
Novými nálezy by se Brazílii mohly otevřít dveře do organizace zemí vyvážejících ropu OPEC.
V současné době Petrobras těží 1,9 milionu barelů ropy denně. Zásoby ropy tohoto podniku se zatím odhadují na 13 miliard barelů. Brazílie tak zaujímá 13. místo na žebříčku zemí s největšími potvrzenými zásobami ropy.
Foto: Petrobras