Testování na dobrovolnících
Brazílie má vlastní vakcínu proti covidu, zahájí klinické studie
26.03.2021 16:00
Brazilský institut Butantan oznámil, že vyvinul vakcínu proti covidu-19, kterou chce začít zkoušet na místních dobrovolnících příští měsíc. V pátek podává žádost k brazilskému úřadu pro zdravotnický dohled (Anvisa), aby mohl zahájit klinické studie. Jejich první fázi už začal v Thajsku, uvedl v pátek místní zpravodajský server G1. Výroba první brazilské vakcíny by mohla začít v květnu, pokud ji Anvisa schválí, a už v červenci by mohl Butantan dodat 40 milionů dávek.
Šéf institutu Butantan Dimas Covas novinářům řekl, že s vývojem přípravku začal jeho ústav sídlící v Sao Paulu loni v březnu a že technologie je 100procentně brazilská. "Celý výrobní proces této vakcíny se uskuteční v Brazílii, nebudeme závislí na žádných dodávkách. Výrobní technologie je stejná jako u vakcíny proti chřipce," uvedl. Butantan je podle G1 největším producentem očkovací látky proti chřipce v Jižní Americe.
Covas také sdělil, že vakcína, kterou nazvali Butanvac, je vyvinutá i proti brazilské variantě covidu-19. Podle něj předklinické studie na zvířatech prokázaly vysokou imunitní reakci, takže je možné, že by tato vakcína mohla být pouze jednodávková. Ze známých ve světě schválených vakcín jsou téměř všechny dvoudávkové, jedna aplikace stačí u preparátu od firmy Johnson and Johnson.
Guvernér státu Sao Paulo Joao Doria také řekl, že i Světová zdravotnická organizace (WHO) v pátek obdrží informace k brazilské vakcíně.
Páteční žádost k úřadu Anvisa se týká klinických studií, které ústav hodlá provádět v první a druhé fázi na 1800 dobrovolnících a ve třetí fázi na 9000 lidech. Kromě Brazílie má být Butanvac testován také ve Vietnamu a v Thajsku, kde již začala první fáze klinických studií.
Institut Butantan se od loňska podílel na testování čínské vakcíny Coronavac firmy Sinovac, se kterou už se v Brazílii očkuje a kterou Butantan vyrábí z ingrediencí dodaných z Číny. V Brazílii se k očkování používá i vakcína britsko-švédské firmy AstraZeneca.
Podle serveru G1 v Brazílii vyvíjejí místní univerzity či výzkumné ústavy desítku vakcín proti covidu-19.