Britský premiér Brown se poprvé setká s Bushem
29.07.2007 09:14 Aktualizováno 29.07. 13:40
Na svou první návštěvu Spojených států ve funkci přijíždí nový britský premiér Gordon Brown. Večer místního času povečeří v americkém prezidentském sídle v Camp Davidu s prezidentem Georgem Bushem. Očekává se, že v USA vyzdvihne "zvláštní vztahy", které mezi oběma státy nadále panují. Analytici však nepředpokládají, že by mezi Brownem a Bushem vzniklo tak úzké partnerství, jak tomu bylo s jeho předchůdcem Tonym Blairem.
Brown podle agentury Reuters hodlá otupit některé hlasy tvrdící, že jeho nástup do premiérského křesla povede k ochlazování vztahů mezi Londýnem a Washingtonem. Zároveň však nebude chtít ani být nazýván americkým či Bushovým "pudlíkem" - právě tak někteří označovali kvůli blízkému spojenectví s Bushem či podpoře Američany vedenému zásahu v Iráku jeho předchůdce.
Brown s Bushem by měli jednat o celé škále témat od světového obchodu, klimatických změn a amerických plánů na vybudování základny protiraketové obrany v Evropě až po problematiku Iráku, Kosova, Íránu či Dárfúru. K hlavním bodům jeho návštěvy v USA by měl patřit i projev v OSN.
Browna v USA bude provázet i ministr zahraničí David Miliband, který bude mít separátní jednání se svou americkou kolegyní Condoleezzou Riceovou. Ta by měla v pondělí odjet na turné po Blízkém východě.
Brown: Naše vřelé vztahy neochladnou
Nový britský premiér Gordon Brown před svou první oficiální návštěvou USA a noční schůzkou s prezidentem Georgem Bushe odmítl, že by jeho nástup do funkce měl přinést nějaké ochlazení velmi vřelých vztahů, které mezi Londýnem a Washingtonem panovaly za jeho předchůdce Tonyho Blaira. Vztahy amerického prezidenta a britského premiéra budou vždy silné, citovaly Browna světové agentury.
Blair byl nejbližším spojencem Bushe při invazi do Iráku, avšak Brown si je dobře vědom toho, že válka v Iráku je mezi Brity velmi nepopulární, což bylo ostatně i jedním z důvodů Blairova odstoupení.
Brown nicméně vydal před cestou do USA prohlášení, v němž vztahy Británie s USA označil za nejdůležitější bilaterální spojení, jaké jeho země má. "Kvůli hodnotám, které sdílíme, tento vztah se Spojenými státy je nejen silný, avšak může v dalších letech ještě zesílit," prohlásil Brown. Žádný z hlavních světových problémů nemůže být podle něj řešen bez aktivního zapojení Washingtonu.
Brown nejprve bude jednat s Bushem v prezidentské rezidenci v Camp Davidu a pak se přemístí do New Yorku, kde se setká s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munen a přednese v sídle OSN projev. Brown s Bushem by měli jednat o množství témat od světového obchodu, klimatických změn a amerických plánů na vybudování základny protiraketové obrany v Evropě až po problematiku Iráku, Kosova, Íránu či Dárfúru.
Ačkoli tato návštěva je pro Browna první oficiální cestou do USA od nástupu do úřadu zhruba před měsícem, tak jinak je britský premiér pravidelným hostem na druhé straně Atlantského oceánu. Pravidelně tam totiž jezdí na dovolenou.
Ilustrační foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.