Bush přiznal, že hospodářství USA <span>hrozí kolaps</span>

Zahraničí
25. 9. 2008 07:30
Dramatický apel prezidenta USA George Bushe.
Dramatický apel prezidenta USA George Bushe.

Dramatický apel prezidenta USA George Bushe.Dramatická slova amerického prezidenta v televizním projevu. George Bush varoval před "dlouhou a bolestnou recesí". Celé americké hospodářství je v nebezpečí. Miliony Američanů by mohly ztratit práci, uvedl šéf Bílého domu ve vystoupení na obrazovce ve středu večer místního času.

Bush se snažil Američany i Kongres přesvědčit o nutnosti poskytnout finančnímu systému země podporu ve výši 700 miliard dolarů (asi 11,6 bilionu Kč). "Jsme uprostřed vážné finanční krize a federální vláda na ni hodlá odpovědět rozhodnou akcí," řekl.

Prezident pozval na dnešek ke krizovému setkání v Bílém domě oba prezidentské kandidáty Baracka Obamu a Johna McCaina, jakož i vedoucí představitele Kongresu, aby společně hledali řešení krize a projednal s nimi modality vládního plánu na podporu finančního systému. Obama i McCain přislíbili se na schůzku dostavit.

Na Wall Streetu nálada setrvale spíše pod psa.Bez okamžitého konání Kongresu podle Bushe hrozí, že Spojené státy sklouznou do finanční paniky.

"Jsem přesvědčen, že společnostem, které udělají špatná rozhodnutí, by mělo být umožněno odejít z byznysu. Za normálních okolností bych se toho držel. Ale nynější okolnosti nejsou normální," zdůraznil prezident.

Varoval, že "trh nefunguje, jak by měl", šíří se ztráta důvěry, velké části systému jsou ohroženy a hrozí pád dalších bank. Znamenalo by to další propouštění a pokles hodnoty nemovitostí.

"Nakonec by naše země prožívala dlouhou a bolestnou recesi. Spoluobčané, k tomu nesmíme nechat dojít," zdůraznil Bush.

Barack Obama směřuje do Washingtonu.Obama a McCain vydali předem společné prohlášení, v němž vyzývají své strany, aby společně pracovaly na vyřešení krize. "Je na čase pracovat společně, demokraté i republikáni, v duchu spolupráce pro dobro Američanů.

Plán, který Kongresu předložila Bushova administrativa, není dokonalý, avšak záchrana americké ekonomiky musí mít přednost," uvádí se mimo jiné v prohlášení.
Obama sám zdůraznil potřebu zajistit, aby "se po skončení krize prostředky vynaložené vládou na její odvrácení vrátily daňovým poplatníkům a neprofitovali z nich ti šéfové Wall Street, jejichž nezodpovědnost a vina přispěly k této krizi".

Nelze pomáhat Wall Streetu bez pomoci milionům rodin, jejichž domovy jsou ohroženy hypoteční krizí, dodal s tím, že přijímaný zákon o podpoře systému "musí být čistý".
Bush v projevu Američany ujistil, že státní pomoc není zaměřena jen na jednu firmu nebo jen na finanční sektor. "Je zaměřena na ochranu celé americké ekonomiky," řekl. Pokud by zákon nebyl přijat nyní, byly by celkové náklady v budoucnosti daleko vyšší, dodal.

McCainovi poradci. Prezidentský kandidát přerušuje kampaň.Záchranný plán předpokládá, že vláda odkoupí problematická aktiva, většinou hypotékami jištěné akcie, jejichž hodnota kvůli ochromení trhu bydlení klesá. Cílem je stabilizovat finanční ústavy a podnítit je k tomu, aby opět půjčovaly peníze.

"Vláda je jedinou institucí dostatečně trpělivou na nákup těchto aktiv za jejich nynější nízkou cenu a na to, aby je držela, dokud se ceny nevrátí k normálu," vysvětlil prezident. Podle jeho ujištění by se většina, když ne všechny peníze daňových poplatníků, měly časem vrátit.

Krize na finančních trzích, která je výsledkem problémů v části amerického hypotečního trhu, si v posledních týdnech vybrala několik obětí. Zbankrotovala investiční banka Lehman Brothers, která se stala už druhou obětí krize, a pak musela vláda poskytnout masivní finanční injekci ústavu American International Group (AIG).

Vláda chce nyní finanční systém podpořit částkou až 700 miliard dolarů, v přepočtu asi 11,6 bilionu Kč. Plán před kongresmany obhajuje šéf centrální banky Ben Bernanke a minstr financí Henry Paulson. Zákonodárci však chtějí, aby plán obsahovat jasnou ochranu zájmů daňových poplatníků a další úpravy, které zaručí, že peníze budou vynaloženy co nejúčelněji.

Podle představitelů Kongresu je třeba vládní záchranný plán upravit.John McCain, který ve středu oznámil, že kvůli krizi finančních institucí přerušuje kampaň a odjíždí do Washingtonu pracovat na jejím řešení, uvedl, že zatím nenastala shoda k podpoře vládního návrhu. Představitelé obou politických stran ale sdělili, že díky mezistranické spolupráci směřují k pokroku.

Zároveň zdůraznili, že vládní předlohu je třeba upravit. "Souhlasíme, že v návrhu se musejí učinit klíčové změny," uvedli ve společném prohlášení předsedkyně Sněmovny reprezentantů, demokratka Nancy Pelosiová a vůdce republikánské menšiny ve sněmovně John Boehmer. Zákon podle nich musí obsahovat přísný a nezávislý dohled, pevné standardy pro odměňování vysokých manažerů podniků, které budou čerpat státní pomoc, a ochranu daňových poplatníků.

Demokraté také hodlají do návrhu prosadit, že konkursní soudy mohou upravit hypoteční podmínky, aby se tak předešlo zabavení domů dlužníků. Takový krok ale čelí ostré republikánské kritice

Foto: AP a Reuters

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ