Pokud Kongres nepřijme záchranný plán pro finanční sektor, povede to v ekonomice k "bolestným a dlouhotrvajícím škodám". Řekl to dnes americký prezident George Bush den poté, co Sněmovna reprezentantů odmítla podpořit plán vynaložit na stabilizaci systému až 700 miliard dolarů (asi 12 bilionů Kč).
Bush ujistil Američany i svět, že proces schvalování záchranného balíku ještě není u konce. "Ujišťuji naše občany i občany celého světa, že toto není konec legislativního procesu," řekl. Podle prezidenta se nyní Spojené státy nacházejí v kritické chvíli své ekonomiky. "Pokud nebude naše země pokračovat v dosavadním směru, budou ekonomické škody bolestné a dlouhotrvající," dodal Bush.
ČTĚTE TAKÉ: Sněmovna reprezentantů USA odmítla záchranný plán
Sněmovna reprezentantů Kongresu v pondělí v prvním hlasování plán těsně zamítla, podle zdrojů agentury Reuters by se však měla sejít znovu ve čtvrtek. Evropští činitelé reagovali na odmítnutý plán s velkým znepokojením, protože evropské vlády musely již tento týden zachraňovat několik bank. Na zamítnutí plánu reagovaly světové burzy nejhlubším propadem za více než 20 let.
Prosazovaný plán počítá s tím, že vláda bude vykupovat od finančních institucí hypoteční úvěry, na ně navázané cenné papíry a další aktiva, která zatěžují jejich účetní bilance. Tato těžce prodejná aktiva nutí banky odepisovat stále vyšší ztráty a ochromují celý finanční sektor nedůvěrou. Se stabilizací finančního trhu a zejména s oživením amerického trhu bydlení, od něhož je hodnota problematických aktiv odvozená a který je teď v těžké krizi, by vláda prodávala vykoupená aktiva zpět na trhu a podle expertů by mohla ještě vydělat.
Foto: Reuters