Agenti americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) získali od vysokého představitele Al-Káidy cenné informace kontroverzní metodou výslechu, při níž se u vyslýchaného simuluje pocit topení a kterou kritici označují za mučení.
Zástupce šéfa teroristické sítě Al-Káida Abú Zubajdá byl ochoten ke spolupráci ani ne minutu poté, co u něj byla nasazena metoda zvaná waterboarding, řekl bývalý vyšetřovatel špionážní služby John Kiriakou. Vedl tým, který Abú Zubajdu na jaře 2002 v Pákistánu dopadl. Metody váslechů prý schválila nejvyšší místa.
"Bylo to, jako kdyby se otočilo vypínačem," řekl. Podle něj výslech přinesl cenné informace a zřejmě zabránil teroristickým útokům - možná i desítkám.
Kiriakou ale připustil, že vždy měl smíšené pocity z používání metody, při níž je vyslýchaný připoutaný k šikmé dřevěné desce hlavou dolů, přes hlavu má látku nebo igelit a vyslýchající mu lijí na hlavu vodu. Vyvolají tak u něj pocit, že se topí, i když mu prý nehrozí nebezpečí - vyjma psychického šoku.
Kiriakou listu řekl, že takový výslech sice přinesl cenné informace, ale dnes si myslí, že jde o mučení. Američané by to neměli dělat, dodal. "Tehdy to bylo možná nezbytné. Ale již jsme jinde."
V dnešním rozhovoru s televizí NBC řekl, že nasazení takových metod schvalovala nejvyšší místa. "Nefunguje to tak, že by se agent CIA probudil a řekl si, že nasadí na vězně důrazné techniky," uvedl Kiriakou, který po 14 letech v CIA pracuje v soukromém sektoru. "Tuto politiku rozhodoval Bílý dům společně s Radou národní bezpečnosti a ministerstvem spravedlnosti."
Kiriakou promluvil v době, kdy sílí kontroverze kolem videonahrávek výslechů podezřelých teroristů, které později CIA zničila. Dnes bude za zavřenými dveřmi v Kongresu kvůli aféře vypovídat šéf CIA Michael Hayden.
Kontroverzní záznamy byly pořízeny v roce 2002. CIA je zničila v roce 2005 z bezpečnostních důvodů, uvedl Hayden minulý týden.
Foto: archiv