Jestliže se demokrat Barack Obama může stát letos na podzim prvním černošským americkým prezidentem, pak to je také díky filmům a televizním seriálům, kde "vrchního velitele" představuje afroamerický herec. Tvrdí to experti i herci.
Ať už jde o mladého Sammyho Davise juniora v komedii z roku 1933 Rufus Jones for President (R. J. prezidentem) nebo o Morgana Freemana ve filmu Drtivý dopad z roku 1998, Hollywood posadil do Bílého domu černocha dávno předtím, než někdo vůbec slyšel o Obamovi mluvit.
Podle expertů na populární kulturu umožnily role černošských prezidentů v úspěšných filmech či oblíbených seriálech voličům, aby byli vstřícnější k myšlence, že senátora ze státu Illinois spatří v Oválné pracovně.
"Hollywoodský faktor částečně vysvětluje popularitu Baracka Obamy mezi nejmladšími voliči," tvrdí John Matviko, autor knihy o postavení prezidenta Spojených států v populární kultuře.
"Jednou z funkcí populární kultury je, že přináší myšlenky stojící na hraně toho, co považujeme ještě za přijatelné, a pozvolna se tyto myšlenky stávají přijatelnými," ujišťuje. "Jde o jakousi velmi jemnou formu přesvědčování," soudí.
"Obama vděčí za svou popularitu mezi mládeží částečně tomu, že na plátně bylo již pozitivně zvěčněno několik černošských prezidentů. Tato myšlenka se tedy již rozšířila a nedělá lidem problémy," prohlašuje.
Od roku 1972, kdy do kin vstoupil The Man (Muž) s Jamesem Earlem Jonesem, považovaný za první velký portrét černošského prezidenta na plátně, převzala tuto myšlenku jen hrstka filmů a televizních seriálů.
Avšak Dennis Haysbert, který hrál černošského prezidenta v televizním seriálu 24 hodin, soudí, že tyto role přesto měly na veřejné mínění svůj dopad.
"Upřímně a poctivě řečeno, moje role, způsob, jak jsem ji mohl hrát, a způsob, jak ji scenáristé napsali, otevřela oči americkému publiku v tom směru, že černošský prezident je něco, co se může přihodit," řekl nedávno Haysbert pro Los Angeles Times.
Avšak Todd Boyd, expert na otázku černochů ve filmu a profesor na Jihokalifornské univerzitě v Los Angeles, je opatrnější.
"Váhám říci, že se Barack Obama může stát prezidentem proto, že role prezidentů hráli James Earl Jones, Morgan Freeman a Dennis Haysbert," řekl Boyd. "Je to poněkud přitažené za vlasy."
Připustil však, že tyto role mohly v očích veřejnosti učinit některé věci méně nebezpečnými.
Stejně rezervovaný je i Robert Thompson, profesor na Syracuské univerzitě ve státě New York, který se specializuje na populární kulturu. Podle něho vděčí senátor za svou popularitu své osobnosti a také černošskému hnutí z 50. a 60. let.
"Nemyslím, že bychom mohli roli filmů odmítat," konstatuje přesto Thompson. "Fikce často předchází tomu, co se pak skutečně stane."
"Kdybychom si však myslili, že Morgan Freeman či Dennis Haysbert hrají nějakou roli v úspěchu Baracka Obamy, znamenalo by to, že skutečně podceňujeme význam hnutí na obranu občanských práv a charisma Baracka Obamy," varuje profesor.
Foto: archiv