Chile sčítá škody, přes sedm set mrtvých
28.02.2010 09:03 Aktualizováno 28.02. 20:10
Při sobotním silném zemětřesení v Chile, které dosáhlo síly 8,8 stupně Richterovy škály a zařadilo se mezi nejintenzivnější změřené pohromy tohoto druhu na planetě, zahynulo více než 700 lidí. Hmotné škody byly v USA odhadnuty na 15-30 miliard dolarů.
Mnoho osob je stále nezvěstných, v nejvíce zasažené oblasti města Concepción byla v rozpadlém věžáku uvězněna asi stovka osob, z nichž se teprve třicet podařilo vyprostit. Zatím nejsou žádné zprávy, že by při katastrofě utrpěl újmu nějaký Čech nebo Slovák.
PSALI JSME: Zemětřesení v Chile zabilo přes sto lidí, šíří se tsunami
Tsunami se přehnala Pacifikem, škody nezpůsobila
Zemětřesení v Japonsku, vlny stouply o 10 centimetrů
"Zatím stále platí, že žádný český občan nebyl postižený zemětřesením, nebyl ani zraněn ani usmrcen," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Filip Kanda. V Chile trvale žije asi 150 Čechů a v době zemětřesení zde bylo zhruba stejné množství českých turistů. Ti však podle Kandy jezdí převážně do pouštní severní části země nebo na jih do Patagonie, ve středním Chile se téměř nepohybují. "Takže se neočekává, že by mezi turisty byly nějaké oběti," uzavřel mluvčí.
V pořádku jsou zřejmě i Češi v oblastech Tichého oceánu, přes které se přehnala vlna tsunami. "Hlásily se nám i tamní generální konzuláty, nejsou informace o tom, že by nějaký český občan byl postižen," uvedl Kanda.
Také více než desítka Slováků v Chile je v pořádku, ujišťuje mluvčí slovenské diplomacie Peter Stano. Většinou jde o montéry energetické společnosti SES Tlmače, která má v Chile zakázku, ostatní jsou turisté.
Z osmého patra najednou dole
Mimořádně silné otřesy trhaly na kusy domy, mosty i silnice a poslaly oceánem přílivovou vlnu tsunami. Lidé žijící v blízkosti ohniska uváděli, že ztráceli půdu pod nohama, jako by s nimi třásl obr. Smutná bilance s největší pravděpodobností ještě poroste. Zemětřesení bylo citelné až v brazilském São Paulu vzdáleném 2900 kilometrů východně na druhé straně kontinentu. Oblastí otřásla řada následných otřesů, z nichž jeden byl téměř stejně silný jako ničivé zemětřesení, které 12. ledna zdevastovalo Haiti. Tam se země zachvěla silou 7,2 stupně.
V blízkosti centra sobotních otřesů bylo město Concepción, druhé největší v Chile. Zde se zřítila patnáctipodlažní budova, z níž zůstalo neporušených jen několik pater. Předpokládá se, že v domě bylo v daném okamžiku asi sto lidí, z nichž se během soboty podařilo vyprostit přes třicet, po dalších více než šedesáti se pátrá.
"Byl jsem v osmém patře a najednou jsem byl dole," vypráví Fernando Abarzua a za zázrak považuje skutečnost, že neutrpěl žádná větší zranění. Jeden z jeho příbuzných je už šest hodin uvězněný pod troskami, "ale pořád křičí; říká, že je v pořádku".
Záchranáři pracují bez přestání s vrtačkami a sbíječkami, aby se k zasypaným dostali včas. Hrozí totiž, že se zbytek domu zbortí. "Největší problém je pro nás nedostatek paliva do strojů a generátorů proudu a potom pitné vody pro naše lidi," řekl velitel záchranářů Marcelo Plaza.
Město Concepción zažilo dnes také první hromadné rabování, když desítky osob vtrhly do jednoho ze supermarketů. Oznámila to chilská televize, která ukázala záběry z rabování a zmínila se i o jiných případech. "My nekrademe, to je ze zoufalství," zvolala jedna z rabujících žen do kamery. "Nemáme vůbec co jist ani pít," dodala.
Prezidentka: Vydržíme i tuto zkoušku
Populární prezidentka Michelle Bacheletová se snaží dodat lidem odvahu. "Stejně jako při minulých katastrofách vydržíme i tuto zkoušku," řekla v televizním vystoupení. Podle ní zemětřesení nějakým způsobem přímo zasáhlo dva miliony lidí a narušilo nebo zničilo na 1,5 milionu příbytků.
Již v sobotu vyhlásila prezidentka Bacheletová v centrální části Chile stav katastrofy, ale dodala, že země nepožádala o pomoc zahraničí. Pokud tak učiní, Spojené státy "budou připraveny", řekl americký prezident Barack Obama. Soustrast i ochotu pomoci vyjádřili i další světoví představitelé. Některé humanitární organizace se chystají přesunout své záchranáře do Chile přímo z Haiti, kde jejich práce už pomalu končí.
Vězni využili situace
Televize také oznámila, že z věznice ve městě Chillan uprchlo 209 vězňů poté, co po otřesech vypukl ve věznici požár. V hlavním městě Santiagu se zhroutilo dvoupodlažní parkoviště, které rozmačkalo asi pět desítek vozů a vážně poškozená je budova národního Muzea krásných umění.
Většina moderních budov otřesy ustála, Chile je na zemětřesení dobře připravené. Zřítila se však zvonice kostela Nuestra Señora de la Providencia a několik nemocnic muselo být kvůli vzniklým škodám evakuováno.
Uzavřeno bylo letiště v Santiagu; otřesy poničily odbavovací halu, rozbily okna, částečně se propadly stropy a zničeny jsou průchody pro cestující v terminálech. Uzavřeno je rovněž i metro v hlavním městě a dopravu omezuje i poškozený most, za nímž uvízly stovky autobusů.
Na turistickém ostrově Robinsona Crusoea, který je největší součástí souostroví Juana Fernándeze asi 670 kilometrů od pevniny, poničila vlna tsunami ještě v sobotu prakticky všechny budovy a vyžádala si pět lidských životů. Dalších jedenáct lidí se zde stále pohřešuje. Také na pevnině zanechalo tsunami stopy, když například v přístavu Talcahuano vyneslo i poměrně velké lodi až do středu města a v přístavu navršilo námořní kontejnery na hromadu jako sirky.
Nejsilnější zemětřesení, jaké bylo kdy zaznamenáno, postihlo stejnou oblast Chile 22. května 1960. Otřesy o síle 9,5 stupně zabily 1655 lidí a dva miliony dalších připravily o střechu nad hlavou. Zemětřesení tehdy zvedlo vlnu tsunami, která zabíjela na Havaji, v Japonsku a na Filipínách a způsobila škody podél západního pobřeží USA.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.