Masakr při maratonu v americkém Bostonu už má svůj první dojemný a krutý příběh. Jedna ze dvou bomb, které explodovaly v 14.50 místního času (20.50 SEČ) v rozpětí dvanácti sekund, usmrtila osmiletého chlapce, jenž čekal v cíli na svého otce, jenž závod běžel.
Podle listu Boston Globe hoch, který chodil do třetí třídy, netrpělivě vyhlížel v cíli tatínka. Když ho objal, vrátil se k matce a sourozencům.
Exploze bomby schované v odpadkovém koši malého Martina Richarda na místě usmrtila. V krvi však skončili i další členové rodiny, kteří přišli s ním. Výbušnina utrhla nohu jeho šestileté sestře a těžce zranila i jeho matku.
Matka je hospitalizována se strašlivými zraněními, píše místní tisk. Údajně už podstoupila operaci mozku. Třetí dítě, další člen rodiny, je nezraněno.
O tom, jak se daří otci, jemuž dosud neznámí útočníci zmasakrovali rodinu, se bostonské sdělovací prostředky zatím nezmiňují.
Osudem krutě postižená rodina pochází z Ashmontu na okraji Dorchesteru (Massachusetts). Otec je tam dobře znám, v okolí mu říkají Bill a je jedním z komunitních lídrů.
Uplynulou noc se část šokovaných obyvatel čtvrti sešla v restauraci Tavolo, aby vzpomněli na zabitého Martina i další zraněné členy rodiny a modlili se za ně.
Bostonská dětská nemocnice uvedla, že přijala čtyři zraněné děti ve věku dva, sedm, devět a jedenáct let. Při atentátu na maratonu v Bostonu zahynuli tři lidé a 144 utrpělo zranění, z nich je 17 v kritickém stavu.
Doběhli do cíle, přišli o nohy
Matka pěti dětí Liz Nordenová se zrovna vrátila domů z nákupu, když jí zazvonil telefon. "Mami, jsem těžce zraněný," slyšela říkat svého 31letého syna. Byl zrovna v sanitce, která ho vezla do nemocnice. Bostonský maraton sledoval spolu se svým druhým bratrem, který stal v době výbuchu vedle něj. V následné panice se ale od sebe oddělili, napsal americký list The Boston Globe.
Paní Nordenová se ihned vydala do nemocnice a o dvě hodiny později se dozvěděla hrůznou pravdu, která navždy změnila život jejích synů i ten její. Oba mladí muži přišli o nohu pod kolenem. "Cítím se hrozně," svěřila se Liz Nordenová americkému listu se slzami v očích. "Ani v mých nejdivočejších snech by mě nenapadlo, že k něčemu takovému může dojít," dodala.
Její synové stáli v těsně blízkosti jediné dětské oběti výbuchu, osmiletého Martina Richarda.
"Běžci doběhli ten závod a chvíli na to přišli o nohy," popsal listu The New York Times děsivé okamžiky ihned po explozích Roupen Bastajian. "Bylo tam tolik lidí bez nohou, všechno zkrvavené, samé kosti. Bylo to příšerné," dodal mladý muž, který byl jedním ze závodníků. Kdyby běžel jen o trochu pomaleji, jako v roce 2011, mohl se stát jednou z obětí. Takto se jen ze všech sil snažil zraněným lidem pomoci.
V záchranáře se změnil i kostarický mírový aktivista Carlos Arredondo. Poté, co celý svět obletěly jeho snímky, jak ihned po výbuších utíká ulicí a snaží se odstranit zátarasy, aby se dostal k obětem, stal se z něj hrdina dne. Krvácení se snažil zastavit i kusy svého vlastního oblečení.
Arredondo přitom sám přišel nedávno o své dva syny - jeden, který byl americkým vojákem, zahynul v Iráku, druhý před dvěma lety spáchal sebevraždu.
"Všude byla samá krev," popsal 52letý muž. "Snažil jsem se koncentrovat na toho mladého muže, zavázat mu nohy...a podařilo se mi dostat ho do sanitky," dodal Arredondo. "Neustále jsem mu opakoval: Zůstaň se mnou, zůstaň se mnou," citoval ho list Maine Today. Podle posledních zpráv tento mladý muž o obě dvě nohy přišel, nicméně přežil. A to jen díky svému kostarickému zachránci.