<span>Clintonová vede</span> před Obamou jen těsně

Zahraničí
22. 2. 2008 20:39
Barack Obama v Austinu, v Texasu.
Barack Obama v Austinu, v Texasu.

Hillary Clintonová během kampaně v Texasu.Demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová má jen nevelký náskok před svým rivalem Barackem Obamou ve dvou klíčových státech, Texasu a Ohiu, kde musí začátkem března uspět, aby udržela při životě svou předvolební kampaň. Vyplývá to z v pátek zveřejněného průzkumu listu The Washington Post a televize ABC.

V Ohiu před primárkami 4. března vede Clintonová 50 ku 43 procentům, zatímco v Texasu má podporu 48 procent demokratů a Obama 47 procent, což je vzhledem ke statistické chybě remíza. I když výsledek aspoň v Ohiu je jasný, průzkum potvrzuje, že Clintonovou čeká jen obtížná cesta ke zvratu v kampani, jejíž otěže převzal v posledních týdnech Obama a vyhrál v 11 státech za sebou.

Clintonová potřebuje v obou velkých lidnatých státech zvítězit jasným rozdílem - nejen kvůli psychologickému efektu, ale i proto, aby se přiblížila Obamovi v počtu delegátů pro nominační sjezd. V demokratických primárkách a volebních shromážděních se totiž delegáti rozdělují poměrně podle počtu získaných hlasů, takže i když Obama nyní v Texasu či Ohiu mírně zaostane, jeho náskok v počtu delegátů se příliš nesníží.

Hillary Clintonová v pátek po čtvrteční televizní debatě s Obamou popřela, že by svůj boj o prezidentskou nominaci vzdávala. Bývalá první dáma vyvolala jisté překvapení smířlivými poznámkami na závěr debaty, kdy s pohnutím řekla, že "ať se v tomto souboji stane cokoli, je pro mě ctí být tu s Barackem Obamou".

Barack Obama v Austinu, v Texasu.V sérii televizních vystoupení v pátek ráno odmítla, že by šlo o přiznání porážky. "Samozřejmě mám v úmyslu vyhrát," řekla televizi ABC. Výrok o Obamovi byl "uznáním toho, že jsme oba na dosah historické změny", uvedla Clintonová, která by byla první americkou prezidentkou. Obama by se stal prvním černochem v Bílém domě.

Podle agentury AP získal dosud Obama 1358 delegátů a Clintonová 1264. K nominaci je potřeba 2025 volitelů. Je velmi pravděpodobné, že ani jeden z nich nedosáhne potřebného počtu ve volebních kláních a budou muset rozhodovat takzvaní superdelegáti, tedy 796 demokratických poslanců Kongresu, guvernérů a vysokých činovníků Demokratické strany.

Předpokládá se, že většina těchto superdelegátů se přikloní na stranu jasného vítěze primárek. Pokud by však Clintonová uspěla v Ohiu a Texasu a později i v Pensylvánii, její štáb doufá, že by celý souboj byl opět tak vyrovnaný, že by bitva o superdelegáty byla otevřená.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ