Americký ministr obrany Ash Carter poukázal na starý neduh evropských zemí, které vynakládají mnohem nižší výdaje na obranu v poměru k státnímu rozpočtu než Spojené státy. Carter se tak vyjádřil v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži a s novým deklarovaným záměrem zejména Francie co nejtvrději udeřit na organizaci Islámský stát (IS), která se k atentátům přihlásila.
"Hledáme možnosti, jak se jim dostat na kobylku, a budeme v tom pokračovat, dokud je neporazíme," řekl Carter k opatřením proti IS. Tyto prostředky zahrnují útoky na ropnou infrastrukturu, zjišťování pohybu nepřátelských sil a pomoc spojeneckým pozemním silám, Carter řekl na fóru pořádaném listem Wall Street Journal.
Podle Cartera se ale do boje proti IS musejí aktivně zapojovat i další země, včetně evropských, které nicméně na obranu nevydávají dostatek peněz.
Samotné Spojené státy nejsou podle Cartera činností IS bezprostředně ohroženy co do podobného rozsahu jako v Paříži. Aktivovat se ale mohou takzvaní osamělí vlci, které lze hůře vystopovat.
Americký Senát v pondělí jednomyslně celou stovkou hlasů schválil rezoluci odsuzující páteční útoky v Paříži. V usnesení se také zavázal, že bude pomáhat Francii "usilovat o spravedlnost proti těm, kteří byli zapojeni do těchto odporných útoků". Předtím americká Sněmovna reprezentantů věnovala minutu ticha na památku obětí útoků.
Francouzský velvyslanec ve Spojených státech Gérard Araud řekl, že úřady ještě nebyly s to identifikovat 15 obětí útoků v Paříži. Francouzský prezident François Hollande předtím řekl, že oběti pařížského masakru jsou 19 národností.