Nejvyšší soud Spojených států zamítl stížnost trojice ekologických uskupení, která zpochybňovala právo administrativy prezidenta Donalda Trumpa postavit na hranicích s Mexikem zeď. Trump učinil z pohraniční zdi ústřední téma své volební kampaně, od bariéry, na kterou zatím od Kongresu USA nedostal peníze, si slibuje zastavení nelegální migrace a pašování drog.
Trojice spolků v loňském roce zažalovala ministerstvo vnitřní bezpečnosti za to, že povolilo rekonstrukci několika úseků pohraničních bariér a také zkušební výstavbu několika typů zdí. Ministerstvo se ve svém souhlasu odvolávalo na zákon z roku 1996, který v rámci tažení proti nelegální migraci dává federální vládě pravomoc stavět pohraniční bariéry bez ohledu na dodržování ekologických standardů a bez nutnosti předkládat posudky dopadů na životní prostředí.
A právě tento postup ekologové u federálního soudu napadli, neboť podle nich se zmíněný zákon na rozhodnutí ministerstva vnitřní bezpečnosti nevztahoval. Soudce Gonzalo Curiel ale letos v únoru jejich žalobu zamítl, protože podle zjištění soudu Trumpova administrativa nijak své pravomoci nepřekročila. S tím ekologové nesouhlasili a se stížností se obrátili na Nejvyšší soud USA, který jim rovněž nevyhověl.
Reuters připomněl, že federálního soudce Curiela, který v únoru rozhodl v Trumpův prospěch, prezident v minulosti kritizoval. Týkalo se to případu žaloby podané na Trumpův projekt virtuální univerzity. Případ nakonec skončil mimosoudním vyrovnáním, kdy Trump nespokojené studenty, kteří studium označovali za podvod, vyplatil. Během sporu označoval Trump Curiela za podjatého, neboť je potomkem mexických přistěhovalců.