Soudce brazilského Nejvyššího soudu odložil jmenování bývalého brazilského prezidenta Luize Inácia Luly da Silva šéfem vlády. Soudce Gilmar Mendes řekl, že se jedná o jasný pokus pomoci exprezidentovi, vyšetřovanému kvůli korupci a praní špinavých peněz, obejít justici.
Soudce se tak vyjádřil krátce poté, co na podporu Luly a jeho nástupkyně Dilmy Rousseffové demonstrovaly v pátek v ulicích brazilských měst desetitisíce stoupenců. Protivládní protesty o minulém víkendu přivedly do ulic odhadem tři miliony lidí.
Existují obavy, že by bývalý prezident mohl s právní ochranou ministerské funkce uniknout spravedlnosti. "Cíl této falešné hry je jasný: zabránit preventivnímu zadržení" Luly, které zvažuje soud nižší instance, napsal soudce Mendes ve zdůvodnění.
Mendesovo rozhodnutí ponechává Lulu, a s ním i celou Brazílii, v nejistotě. Dá se očekávat, že vláda se proti výroku soudce odvolá a že záležitost nakonec bude muset rozhodnout celý Nejvyšší soud. Příští týden jsou ale Velikonoce, a tak může trvat nějakou dobu, než se soud sejde.
Charismatický politik
Do vlády Lulu pozvala ve středu prezidentka Rousseffová. Experti se shodují, že angažování charismatického politika do čela vlády mělo pomoci Rousseffové předejít odvolání z funkce, které jí hrozí kvůli chystané ústavní žalobě. Tu chce část poslanců podat kvůli porušení zákona o fiskální odpovědnosti, jehož se Rousseffová podle kritiků dopustila při snaze zacelit díry v předloňském státním rozpočtu.
Lula v pozici druhé nejmocnější politické postavy v zemi může jako zkušený vyjednávač oslabené prezidentce přinést potřebnou podporu od některých parlamentních stran a zabránit tomu, aby se v parlamentu našel dostatek hlasů pro podání žaloby.
Institut Datafolha odhadl, že v Sao Paulu se v pátek na podporu vlády sešlo odhadem 95 tisíc lidí. Lulu přívrženci přivítali hlasitým provoláváním slávy. Další desítky tisíc lidí se provládních demonstrací zúčastnily v Riu de Janeiro, v metropoli Brasílii a jiných městech.
Lula byl před dvěma týdny vyslýchán v souvislosti s korupčním skandálem kolem státní ropné společnosti Petrobras.
V aféře je obviněna řada podnikatelů a politiků vládní strany. Od společnosti vlastněné zčásti státem si byznysmeni podle vyšetřovatelů zajišťovali kontrakty s pomocí vládních činitelů. Celková výše úplatků dosahuje údajně asi dvou miliard dolarů (asi 50 miliard Kč). Část peněz prý končila na účtech vládní Strany pracujících. Také prezidentka Rousseffová čelí podezření, že byla do aféry zapletena.