Porušování práv
Exprezidenti vyzvali vlády a soudy k jasným krokům vůči Madurovi
02.07.2019 11:09
Přes dvacet exprezidentů a bývalých premiérů Španělska a zemí Latinské Ameriky vyzvalo mezinárodní společenství a mezinárodní soudy, aby okamžitě začaly jednat a ukončily systematické a vážné porušování lidských práv, jehož se dopouští režim venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. Reagovali tak na smrt kapitána Rafaela Acosty, který o víkendu zemřel ve vazbě zřejmě na následky mučení. Šéf venezuelské opozice Juan Guaidó vyzval na pátek k dalším demonstracím za ukončení Madurovy vlády.
"Vyzýváme k okamžité a konkrétní akci vlády i Mezinárodní trestní soud, komisařku OSN pro lidská práva i meziamerický soud pro lidská práva," uvádí se v prohlášení, o němž informovala agentura EFE. Mezi autory výzvy jsou mimo jiné expremiéři Španělska José María Aznar a Felipe González, kolumbijští exprezidenti Andrés Pastrana, Álvaro Uribe a César Gaviria, bývalí prezidenti Mexika Felipe Calderón a Vicente Fox či několik exprezidentů Kostariky.
Čtyřiadvacet politiků v prohlášení také připomnělo, že Acostova smrt není prvním nevyjasněným úmrtím zadržených ve Venezuele. Jako příklad uvedli opozičního radního Fernanda Albána, který zemřel loni v říjnu v sídle tajné služby, když byl zatčen za údajný pokus o atentát na Madura. Podle prokuratury Albán spáchal sebevraždu.
I kapitán námořnictva Acosta byl předminulý týden zatčen kvůli tomu, že údajně plánoval svržení Madurovy vlády. Zadržen byl s dalšími šesti lidmi, o nichž doteď jejich rodiny nic nevědí. Acosta zemřel v sobotu. Podle jeho advokátky byl v pátek převezen k soudu se známkami mučení.
"Přivezli ho na invalidním vozíku, nemohl chodit ani mluvit, na rukách i v obličeji měl pohmožděniny i stopy krve," popsala advokátka Ana Leonor Acostaová z nevládní organizace za demokracii a lidská práva. Oficiální zpráva přitom podle ní uvedla, že k soudu "přišel" a jeho zdravotní stav byl "výborný".
Řada nevyjasněných případů
K nezávislému vyšetření Acostovy smrti vyzvala už v pondělí vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. Venezuelská vláda vyjádřila soustrast Acostově rodině za "politováníhodné" úmrtí a v pondělí prokuratura zatkla dva členy národní gardy jako podezřelé viníky.
"Nejde o obyčejnou vraždu, ale o systematické porušování lidských práv," řekla deníku El Nacional advokátka Acostovy rodiny. Deník uvedl několik podle něj podobných a nevyjasněných případů - v březnu 2015 zemřel v cele vojenský pilot Rodolfo González, podle úřadů se oběsil, a v září 2017 zemřel údajně na mozkovou mrtvici zadržený radní Carlos Andrés García.
Venezuelská opozice, která neuznává Madurův mandát kvůli nesvobodným volbám, se od ledna snaží přesvědčit armádu, aby se postavila na stranu lidu a pomohla jí v zemi obnovit demokracii. Stovky vojáků, včetně důstojníků, to udělaly, ale utekly před represemi za hranice. Jeden z nich po emigraci zveřejnil letos v březnu tajně natočená videa z věznice, která dokládají, že režim vojáky mučil.
Kromě porušování lidských práv viní opozice Madurovu vládu i z hluboké ekonomické a humanitární krize. Ze země kvůli krizi a represím utekly za několik let přes čtyři miliony Venezuelanů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.