Finanční krize udeřila na Kanadu. Vládě jde o krk
03.12.2008 14:01
Kanadská menšinová konzervativní vláda uvažuje, že požádá o pozastavení činnosti parlamentu, aby zabránila opozičním stranám vyzvat v zákonodárném sboru k hlasování o nedůvěře vládě. Uvedl to dnes poradce kanadského premiéra Stephena Harpera.
Představitelé tří opozičních uskupení - Liberální strany, Nové demokratické strany a separatistického Quebeckého bloku - vyčítají Harperovi, že efektivně neřeší současnou globální ekonomickou krizi, jež zasáhla i Kanadu.
V pondělí se jejich představitelé dohodli, že se pokusí Harperovu vládu svrhnout. Příští pondělí chtějí kabinetu, který není u moci ani dva měsíce, v parlamentu vyslovit nedůvěru, a poté hodlají zformovat novou koaliční vládu.
Pokud by Harper hlasování o nedůvěře umožnil, s největší pravděpodobností by ho prohrál. K setrvání u moci by totiž konzervativci potřebovali podporu nejméně jedné z opozičních stran.
Vláda dohodu, jež vyvolala jednu z největších politických krizí v kanadské historii, označila za porušení pravidel demokracie a prohlásila, že proti ní bude bojovat všemi legálními prostředky.
Jednou z možností je podle Harperova poradce požádat kanadskou generální guvernérku Michaëlle Jeanovou, která je osobní zástupkyní hlavy kanadského státu, britské královny Alžběty II., aby dočasně zastavila činnost parlamentu. To by mohlo trvat až do 27. ledna, na kdy Harper slíbil hlasování o rozpočtu.
Přestože Jeanová zastává převážně ceremoniální funkci, má v ústavních záležitostech poslední slovo. Generální guvernérka se proto kvůli krizi rozhodla dnes předčasně ukončit svou návštěvu v České republice, respektive v Evropě.
Harperův poradce dále oznámil, že na protest proti připravované koaliční vládě budou pořádány politické demonstrace a že ministerský předseda zřejmě osloví národ v televizním projevu.
Opoziční poslanci Harpera a jeho ministry kritizují za nebezpečnou rétoriku. "Zachraňují Kanadu tím, že se ji snaží vypálit," řekl demokratický poslanec Peter Julien.
Harperova Konzervativní strana Kanady zvítězila v předčasných parlamentních volbách v říjnu se ziskem 37 procent hlasů, což jí ale nestačilo na zajištění většiny v parlamentu.
Pro liberály znamenaly volby debakl a jejich šéf Stéphane Dion slíbil, že bude v květnu na svou stranickou funkci rezignovat. Podle vyjádření trojice rebelujících opozičních stran by však právě Dion měl nyní stanout v čele nové koaliční vlády, která by měla zůstat u moci minimálně do 30. června 2010.
Foto: Reuters, AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.