Generál David Petraeus má zachránit co se dá
24.06.2010 21:00 Analýza
Prezident Barack Obama přijal rezignaci prostořekého šéfa sil NATO v Afghánistánu generála Stanleyho McChrystala. Střídá ho muž s velkým respektem, generál Petraeus.
"Jde o změnu osob, nikoli o změnu strategie," zdůrazňoval včera prezident Barack Obama, když oznamoval odvolání generála Stanleyho McChrystala. Ten přiletěl do Washingtonu, aby šel na kobereček kvůli svým výrokům v profilovém článku v časopise Rolling Stone. V textu se nediplomaticky vyjadřoval například o viceprezidentovi Joe Bidenovi, zvláštnímu velvyslanci pro Afghánistán a Pákistán Richardu Holbrookovi, či americkém velvyslanci v Afghánistánu Karlu Eikenberrym.
ČTĚTE TAKÉ: Obama odvolal velitele sil v Afghánistánu McChrystala
Když prý Obama viděl v pondělí elektronickou verzi článku, velmi se rozzlobil a okamžitě nechal svolat poradu do Oválné pracovny. A ve středu večer středevropského času přijal McChrystalovu rezignaci. Generál tak dopadl podobně jako Douglas MacArthur, kterého během korejské války odvolal prezident Harry Truman za podobně nediplomatické výroky.
Protipovstalecké operace
McChrystalova slova se dají zřejmě z části přičítat pocitu "nedotknutelnosti" (ostatně ještě ve středu řada úředníků nevěřila, že prezident generála odvolá) a zároveň frustraci, která pramení z neshod mezi McChrystalovým týmem a civilisty kolem prezidenta.
Generál McChrystal nastupoval do funkce jako nejlepší člověk pro aplikaci "protipovstalecké" strategie (counterinsurgency), která je primárně zaměřena na zajištění bezpečnosti civilního obyvatelstva a nikoli na bojové operace. Vychází z jednoduché logiky - tím, že je zajištěna bezpečnost civilistů a jejich potřeby, tím spíše nebudou poskytovat podporu povstalcům. A bez podpory nemohou povstalci vést své operace. Jde o koncept, který byl použit mnohokrát v minulosti se smíšenými výsledky. Za asi nejúspěšnější se dá považovat britské působení v Malajsii na konci 40. let minulého století.
Aplikace je náročná, protože vyžaduje odlišné přístupy, než tradiční, tzv. kinetické, či lineární operace. Součástí je například zdrženlivé používání síly, výcvik lokálních sil a předávání jim odpovědnosti za bezpečnost, či dosažení dohod s kmenovými vůdci a povstalci. Stanley McChrystal loni po svém příchodu do čela ISAF vydal nařízení omezující používání letecké a dělostřelecké podpory, aby se snížil počet civilních obětí. Vojáci zároveň provádějí více pěších patrol a obecně se vystavují většímu riziku, než při tradičním vedení operací. McChrystalova nařízení vyvolávala nespokojenost mezi obyčejnými vojáky, takže řada z nich jeho odchod přivítala.
Generál požádal loni v létě Baracka Obamu o navýšení sil, aby mohl novou strategii začít uvádět v život. Prezident ovšem váhal řadu měsíců, což vyvolalo první pnutí mezi generálem a Bílým domem. V té době například viceprezident Biden prosazoval, aby k navyšování sil nedošlo, aby byl snížen jejich počet, respektive, aby se Američané soustředili pouze na likvidaci teroristů a Taliban nechali na afghánských vojácích. V té době kdosi (nejspíše lidé od McChrystala) nechali generálův odhad situace uniknout do médií, za což si Stanley McChrystal vysloužil první pokárání.
Hasič Petraeus
Stanleyho McChrystala jako velitele sil ISAF prosazoval loni generál David Petraeus (57), který se po zklidnění situace v Iráku v letech 2007/2008 stal šéfem velitelství střed (CENTCOM) v Tampě na Floridě. Spadá pod něj území od severní Afriky až po Afghánistán. Petraeus je označován jako nejlepší velitel své generace a narozdíl od McChrystala je velký diplomat. Tím, že souhlasil s odchodem z vyšší pozice na nižší vytrhl trn z paty Baracku Obamovi. Zároveň ale prezidentovi způsobí vrásky na čele hledání Petraeusova nástupce v CENTCOMu, což je klíčové velitelství.
ČTĚTE TAKÉ: Generál Petraeus omdlel během "grilování" v Senátu
Petraeusovy diplomatické schopnosti mu pomáhaly nejenom doma v USA při zajišťování podpory, ale i při uzavírání dohod s kmeny a povstalci v Iráku. Je velice oblíbený jak u kongresmanů, tak u obyčejných vojáků. Od počátku invaze do Iráku v roce 2003 patřil k propagátorům "protipovstaleckého" konceptu. Tehdy ovšem nikdo příliš nenaslouchal.
Po návratu z prvního působení v Iráku se v roce 2005 stal velitelem pěchotní akademie ve Fort Leavenworthu. Tam mimo jiné nechal přepracovat a aktualizovat protipovstalecké manuály, především námořní pěchoty. Field Manual 3-24 se pak stal biblí pro vojáky v Iráku.
Výsadkář Petraeus, který má doktorát z Princetonu, se dokázal obklopit podobně smýšlejícími důstojníky, z nich mnozí mají také doktoráty z prestižních civilních univerzit, a civilisty. Měl štěstí, že dostal volnou ruku a zároveň, že některé irácké kmeny byly ochotné spolupracovat s americkými silami.
Afghánistán je ovšem mnohem těžší oříšek. Zvláště pokud bude prezident Obama trvat na tom, že se američtí vojáci mají začít stahovat příští rok v létě. Mimochodem, s tímto datem Petraeus nesouhlasí, ale pokud se mu nepodaří prezidenta přesvědčit, podřídí se.
Generál David Petraeus žije jako asketa. Denně běhá, spí jen několik hodin a minimálně dvakrát přežil svou smrt. Na počátku devadesátých let jej vážně zranil voják při ostrých střelbách (údajně jej pak poslal "za trest" do školy Rangers) a podruhé překonal agresivní formu rakoviny. Pokaždé se ale rychle vrátil ke cvičení a do služby.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.