Al Gore mobilizuje a spouští novou kampaň. Chce shromáždit deset milionů dobrovolníků. Úkol? Donutit politiky k razantním postupům proti klimatickým změnám. Během následujících tří let hodlá Gorova Aliance pro ochranu klimatu utratit 300 milionů dolarů a povýšit globální oteplování na jedno z nejnaléhavějších témat u amerických politiků i veřejnosti.
"Zkoušel jsem všechno ostatní, co je jen možné. Způsob, jak klimatickou krizi vyřešit, je změnit způsob, jak o ní veřejnost smýšlí," řekl bývalý americký viceprezident americkému deníku Washington Post.
Stále ještě malý význam, který oteplování klimatu v americké politice hraje, ukazuje loňská analýza Ligy konzervativních voličů. Podle ní byl počet dotazů na prezidentské kandidáty ohledně klimatických změn jen o málo vyšší než otázky na jejich postoje k UFO.
Radikální Gore
Gorův plán snížit do roku 2050 emise skleníkových plynů o 90 procent je ambicióznější, než u všech současných kandidátů na příštího amerického prezidenta. Demokraté Barack Obama a Hillary Clintonová podporují redukci o 80 procent, republikán John McCain o 60 procent.
Iniciativa chce vyburcovat celou americkou společnost, od skautek po ocelářské odbory. "Nečekali jsme, až za nás někdo jiný vtrhne na pláže v Normandii. Nečekali jsme, až za nás někdo jiný zaručí všem Američanům stejná občanská práva," říká se v jedné Gorově reklamě.
Zdůrazňuje i velké příležitosti, které by nové ekologické myšlení představovalo pro byznys a při tvorbě nových pracovních míst. "V době chřadnoucí ekonomiky by na to politici mohli slyšet," souhlasí s Gorovým postupem Reid Detchon, výkonný ředitel pro energii a klima z Nadace OSN (UN Foundation).
Pokud bývalý americký viceprezident se svým plánem uspěje, jeho hnutí může na svou stranu strhnout až dvakrát více stoupenců než bylo těch, kteří v 60. letech v USA protestovali proti válce ve Vietnamu či demonstrovali za občanská práva.
Gore sám na kampaň přispěl zisky ze svého oscarového filmu Nepříjemná pravda (An Inconvenient Truth), penězi z Nobelovy ceny a příjmy z práce v oblasti rizikového kapitálu.
Foto: Profimedia.cz