Drogová válka
Hackeři hrozí mexickým narkomafiánům: známe vaše adresy
31.10.2011 16:35
Mezinárodní sdružení hackerů a internetových aktivistů ("hacktivistů") Anonymous se pustilo do boje s mexickým drogovým kartelem Zetas. Hackeři požadují, aby kartel do pátku propustil jednoho ze členů jejich sdružení, kterého minulý týden unesl v mexickém státu Veracruz. V opačném případě zveřejní seznam spojenců Zetas.
"Udělali jste velkou chybu, když jste unesli jednoho z nás. Propusťte ho," vyzývá kartel maskovaná postava na internetovém videu, které bylo zveřejněno ve španělštině a v angličtině. "Nemůžeme se bránit zbraněmi, ale můžeme to udělat pomocí aut, domů a barů (vašich stoupenců). Není to těžké. Víme, kdo jsou a kde je hledat."
Prohlášení na videu pronáší postava v masce Guye Fawkese, kterou zpopularizoval comics a hlavně film V jako vendeta z roku 2006, pojednávající o boji anarchistického hrdiny proti totalitnímu režimu. Nejen internetoví aktivisté ji začali v posledních letech používat jednak pro zamaskování identity, jednak na znak příslušnosti k obdobným myšlenkám.
Mezi spolupracovníky kartelu Zetas, jejichž seznam chtějí hackeři zveřejnit, jsou údajně policisté, novináři, taxikáři i lidé dalších profesí.
Podle bezpečnostních odborníků hrozí lidem, jejichž jména by Anonymous zveřejnili, okamžitá odplata od konkurenčních mexických kartelů. Ty by přitom nijak neověřovaly, zda dotyční se Zetas spolupracují nebo ne.
Kartel by naopak v případě odhalení svých spojenců zřejmě reagoval útokem na nejrůznější internetové aktivisty. Podle odborníků by se přitom nestaral, zda tito aktivisté mají vůbec něco společného s Anonymous.
Kartel Zetas, který založili koncem 20. století bývalí elitní vojáci mexické armády, je považován za nejkrutější a nejdůležitější ze sedmi hlavních drogových kartelů, které operují v Mexiku.
Mexické kartely bojují mezi sebou o nejlukrativnější cesty pro pašování drog z latinskoamerických zemí do USA, kde je jejich největší odbytiště. Gangy zároveň bojují proti policii. Prezident Felipe Calderón po svém zvolení v roce 2006 vyslal do boje proti narkomafii na 50 tisíc vojáků, násilí se ale jen zintenzivnilo. Za pět let zemřelo při násilnostech spojených s drogami 44 tisíc lidí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.