Hnutí Black Lives Matter pořádá virtuální sjezd, cílem bude formulace požadavků

Zahraničí
2. 7. 2020 15:47
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Tisíce černošských aktivistů, jež se volně hlásí k hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží, BLM), se v srpnu setkají na virtuálním sjezdu, jeho cílem bude formulovat politické požadavky hnutí před listopadovými prezidentskými volbami v USA. Sjezd má navázat na úspěchy masivních protestů proti rasismu z posledních týdnů, které mají širokou podporu americké veřejnosti, napsala agentura AP.

Setkání pořádá koalice asi 150 organizací za práva etnických menšin v USA. Již v roce 2016 toto seskupení vydalo svůj program "Vize pro černošské životy", který volal mimo jiné po omezení množství zatýkaných černochů a po dalších opatřeních, jež by vylepšila životní podmínky této etnické menšiny v USA.

Výstupem ze sjezdu by měla být nová podoba tohoto programu. Protagonisté hnutí ji předloží jako soubor požadavků pro prvních 100 dnů americké administrativy, jež vzejde z listopadových prezidentských voleb.

"S tím, jak nám tato revolta ve všech 50 státech poskytla podmínky pro změnu, máme příležitost říci: 'Musíte konat právě teď,'" řekla Jessica Byrdová, jež vede jednu ze zastřešujících organizací, která sjezd pořádá. "Stanovíme kritéria pro to, co považujeme za pokrok, a budeme o nich informovat (činitele) na lokální i federální úrovni," dodala.

Ačkoliv hnutí BLM zažívá v posledních týdnech nebývalou podporu veřejnosti, nárůst příspěvků a hlásí se k němu někteří vysoce postavení politici, v některých kruzích vůči němu také roste odpor. Prezident Donald Trump opakovaně protestuje proti vytvoření velkého nápisu "Black Lives Matter" na slavné Páté avenue v New Yorku po vzoru stejného díla v centru Washingtonu. Trump, který sám sebe prohlásil za prezidenta zákona a pořádku, totiž slogan považuje za "symbol nenávisti", jelikož někteří účastníci demonstrací hnutí křičí hanlivá hesla na policisty.

Organizátoři sjezd plánovali ještě před květnovým úmrtím černocha George Floyda, jež vyvolalo protesty, které Spojené státy nezažily od 60. let minulho století. Floyd zemřel poté, co mu několik minut klečel na krku bělošský policista, ačkoli zatýkaný měl spoutané ruce a opakovaně říkal, že nemůže dýchat.

Požadavky hnutí

Vzhledem k nedávným událostem tak lze očekávat, že by dopad akce mohl být daleko významnější, než tomu bylo v minulosti. První podobný sjezd hnutí se konal v roce 2015 v Clevelandu.

Na těchto raných shromážděních se například zrodil požadavek na přesměrování veřejných financí z podpory policejních sborů na sociální programy, který se v důsledku nynějších protestů dostal do širšího povědomí zkratkovitým heslem "defund the police" (odeberte finance policii). Požadavky hnutí přitom v posledních týdnech vyslyšela některá americká města a obě hlavní politické strany v USA navrhly vlastní návrhy reformy policie, které nyní projednává Kongres.

Do politického středního proudu se postupně dostávají také další programové priority této černošské platformy, například požadavek na zrušení peněžitých kaucí či omezení pobytů ve vazbě.

Agentura AP připomíná, že organizovaná politická činnost amerických černochů má více než stoletou tradici. Jako u jakéhokoliv velkého politického shromáždění však hrozí, že selže, protože se jeho účastníci nebudou schopni dohodnout na všech bodech. Program z roku 2016 například hovořil o Izraeli jako o "apartheidním státě", který masově vraždí Palestince, kvůli čemuž jej nepodpořilo několik židovských skupin, které jinak s úsilí hnutí BLM souzní.

Autor: ČTK Foto: , twitter.com/BLMLA

Další čtení

Soud v USA zablokoval část Trumpova výnosu o nových pravidlech pořádání voleb

Zahraničí
25. 4. 2025

Indie a Pákistán po útoku v Kašmíru ruší víza občanům druhé země

Zahraničí
24. 4. 2025

Slovensko hodlá výrazněji rušit restrikce kvůli slintavce v květnu, řekl ministr

Zahraničí
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ