Hrdinou TV souboje o Bílý dům <span>instalatér Pepa</span>

Zahraničí
16. 10. 2008 09:52
Ať žije Pepa. Média si hledají neotřelé hrdiny, politici někdy nudí.
Ať žije Pepa. Média si hledají neotřelé hrdiny, politici někdy nudí.

Ať žije Pepa. Média si hledají neotřelé hrdiny, politici někdy nudí.Hvězdou debaty prezidentských kandidátů se podle amerického tisku nestal ani republikán John McCain, ani demokrat Barack Obama, nýbrž "instalatér Pepa". Tak totiž Američané překřtili drobného podnikatele z Ohia, kterému o víkendu Obama na jednom z předvolebních mítinků do detailu vysvětloval svou daňovou politiku.

Muž se tak stal jakýmsi ztělesněním střední třídy, o jejíž přízeň oba kandidáti usilují a kvůli níž se v debatě ostře střetávali.

Vysoký holohlavý muž, kterému teď nikdo neřekne jinak než instalatér Pepa (v angličtině Joe the Plumber), se o víkendu ve městě Holland v Ohiu Obamy zeptal, zda věří v koncept amerického snu. Zároveň dodal, že chce koupit podnik s ročním výdělkem přes čtvrt milionu dolarů a že má obavy, že ho demokratický kandidát bude z toho důvodu víc danit. Jedním z bodů Obamova volebního programu je totiž zvýšení daní lidem s ročním příjmem nad 250 tisíc dolarů (4,6 milionu Kč).

ČTĚTE TAKÉ:  Duel v TV: ofenziva McCaina, přesto se Obama cítí vítězem

Illinoiský senátor muži vysvětlil, že chce snížit daně pro většinu Američanů, kteří vydělávají méně peněz. To podle něj znamená, že lidé u něj budou moci utratit víc peněz.

Obama vysvětluje lidu svou politiku. Holland, Ohio.

Tento rozhovor, který se objevil v amerických médiích, v debatě ihned napadl John McCain, který Obamu kritizuje právě za to, že jeho plán ohrožuje drobné podnikatele. "Takže vezmeme Pepovy peníze, dáme je senátoru Obamovi a necháme ho, aby šířil po kraji blahobyt," rýpl si ironicky McCain. "Proč chcete někomu zvedat daně právě teď?" zeptal se Obamy v souvislosti s nynější finanční krizí. "Potřebujeme povzbudit podnikání," prohlásil.

Obama pak zopakoval, že jeho návrhy počítají se snížením daní pro 95 procent Američanů a se zvýšením jen malé části občanů s vysokými příjmy.

Že se instalatér Pepa stal skutečnou hvězdou debaty, zaměřené převážně na ekonomiku, dokazují čísla. McCain se o Pepovi zmínil devětkrát a Obama dvakrát.

Ani McCain, ani Obama. Hrdinou je Pepík.Přiblížit se k obyčejným lidem se díky "pepíkovské" rétorice nesnaží jen oba prezidentští kandidáti. Jako politička, která se ztotožňuje s "prostými Pepíky", za jejichž práva chce bojovat, se koncem září uvedla i republikánská kandidátka na viceprezidentskou funkci Sarah Palinová.

"Je na čase, aby byl prostý Pepík konečně reprezentován i na postu viceprezidenta," řekla v interview pro rozhlas Palinová, aljašská guvernérka a bývalá starostka malého aljašského města Wasilla, která sama sebe prezentuje jako outsiderku ve vysoké politice.

Palinová tuto svou sebeprezentaci neopomíná představit téměř na žádném předvolebním mítinku. To neušlo pozornosti její imitátorce, herečce Tině Feoyvé, která pepíkovskou tématiku neopomene zmínit téměř v žádné ze skečí v populárním pořadu Saturday Night Live.

Foto: AP a Reuters

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ