Jak se dostat do Bílého domu - návod k použití

Zahraničí
5. 2. 2008 14:51
Meta všech prezidentských kandidátů - Bílý dům.
Meta všech prezidentských kandidátů - Bílý dům.
Meta všech prezidentských kandidátů - Bílý dům.Současný americký prezident neopustí svůj úřad do 20. ledna 2009, proces výběru jeho nástupce, 44. prezidenta USA, je ale již v plném proudu od 4. ledna. Přijde vám systém volby amerického prezidenta příliš složitý?  Pomůžeme vám se v něm zorientovat.

Kdo se může stát kandidátem na prezidenta?

Může to být muž, nebo žena. Musí však být občanem Spojených států narozeným na jejich území, včetně Guamu, Portorika, Amerických panenských ostrovů nebo vojenských základnách. Na území USA také musí žít minimálně čtrnáct let.

Věková hranice pro kandidaturu na prezidenta Spojených států je 35 let.

Kdo může volit?

Aktivní volební právo mají všichni Američané starší 18 let, bez rozdílu pohlaví (19. dodatek k ústavě USA), rasy nebo náboženského vyznání (15. dodatek k ústavě USA). Volič se však musí předem registrovat.

Stačí mu vyplnit formulář na úřadech nebo na internetu. Někde se mohou lidé registrovat předem, někde až v den voleb (Connecticut, Idaho, Maine, Minnesota, Montana, New Hampshire, Wisconsin a Wyoming). Pouze v Severní Dakotě registrace není potřeba.

Některé státy zakazují volit odsouzeným zločincům.

Jak se vybírají prezidentští kandidáti?

Dlouhý proces začíná v lednu s takzvanými primárkami. Demokraté i republikáni vybírají v každém státě USA z více adeptů. Vítěz koloběhu primárek je potvrzen na stranickém sjezdu. Kampaň o místo v Bílém domě začíná až v září.

Volí lidé i viceprezidenta?

Ne, toho si každý kandidát na prezidenta vybírá sám.

Takže ten, kdo získá 4. listopadu nejvíc hlasů, vyhraje?

Ne. V amerických prezidentských volbách vítězí ten, kdo získá nejvíc hlasů takzvaných volitelů. Může tak vyhrát i kandidát, jenž celonárodně získal méně hlasů. Stalo se to v amerických dějinách třikrát, naposledy v roce 2000.

Kdo jsou volitelé?

Američané nevolí prezidenta zcela přímou cestou. Každý stát disponuje určitým počtem volitelů. Dohromady je ve sboru volitelů 438 lidí (100 volitelů má senát, 435 kongres a třemi disponuje Washington D. C., ačkoliv to není stát) a vítězi stačí získat 270 hlasů volitelů. Teoreticky může volitel hlasovat pro kteréhokoliv kandidáta, ale v naprosté většině případů jsou výsledky lidového hlasování určující.

Není sbor volitelů zbytečný?

Existence sboru volitelů má historické kořeny. Zakladatelé USA nevěřili ve schopnost "prostého lidu" zvolit si prezidenta přímo a dali státům právo vybrat si své delegáty. Systém ale také zároveň zajišťuje podstatnější hlas státům unie s nízkým počtem obyvatel. V případě přímé volby (v sedmi nejlidnatějších státech žije 45 procent obyvatel USA) by totiž důležitost méně lidnatých států výrazně poklesla.

Vyjadřují se volitelé ihned po lidovém hlasování?

Ne. Sbor volitelů zvolí prezidenta až 15. prosince, oficiální výsledky pak budou vyhlášeny 5. ledna 2009. Nový prezident bude inaugurován 20. ledna příštího roku, kdy se ujme funkce (do té doby je u moci předchozí administrativa).

Jsou 4. listopadu na programu i jiné volby?

Ano. Kromě prezidenta se budou volit i všichni poslanci a třetina senátorů Kongresu USA, členové parlamentů jednotlivých států, místní soudci, šerifové, starostové, členové městských rad, školních výborů a mnoho dalších funkcí. V řadě států se uskuteční rovněž místní nebo státní referenda.

Které státy jsou nejdůležitější?

Kalifornie (55 volitelů), New York (31) a Texas (34). Ale tahle ohromná sousta nejsou k mání: Kalifornie a New York jsou bezpečně demokratické a Texas naopak volí republikány od roku 1976. Kandidáti proto obvykle tráví nejvíc času v hrstce "kolísajících států", kde se může hlasování zvrátit na kteroukoli stranu, jako jsou Florida, Ohio či Pensylvánie.

Jaká je úloha viceprezidentů v kampani?

Viceprezidenti kandidují na hlasovacím lístku spolu s uchazečem o prezidentský úřad. Na základě ústavy mají jen málo oficiálních vládních povinností a často se v žertu říká, že nejdůležitějším dnem v kariéře viceprezidenta je ten, kdy je oficiálně přiveden do předvolební kampaně.

Během předvolebních soubojů je obvykle právě jeho úkolem ostře napadat činy i charakter prezidentského kandidáta z opačného tábora, čehož se letos demokrat Joe Biden i republikánka Sarah Palinová s chutí chopili.

Jak se někdo dostává do pozice, kdy si řekne: Tak a teď zkusím kandidovat?

Je to velice, velice nesnadné. Se zaznamenáníhodnou výjimkou Baracka Obamy vážní prezidentští kandidáti obvykle stráví desítky let přípravou pozice pro útok na Bílý dům, budováním politické podpory získáváním nižších úřadů, kampaní pro jiné kandidáty, vytvářením spojenectví příznivců i těch, kdo je budou finančně podporovat, a mapováním strategie pro zisk volitelů.

První pokus o zisk kandidatury obvykle uchazečům nevyjde. Richard Nixon prohrál s Johnem Kennedym v roce 1960 a strávil následujících osm let přípravou pozic, než v roce 1968 kýžený úřad získal. John McCain usiloval o republikánskou nominaci už v roce 2000, ale prohrál s Georgem Bushem.

Kandidování na prezidenta vypadá nákladně. Kolik zatím kdo utratil?

Do konce srpna McCain a republikánská strana utratili na předvolební kampaň 197,4 milionu dolarů. Obama a demokrati utratili 391,4 milionu.

Kolik si americký prezident vydělá?

Prezident dostává 450 tisíc dolarů (8,1 milionu Kč) ročně, včetně fondu na výlohy ve výši 50 tisíc dolarů (900 tisíc).

To nevypadá zase tolik vzhledem k prestiži a pravomoci téhle práce.

Prezident nemusí platit nájem, neplatí jídlo ani dopravu a dovolenou tráví v Camp Davidu v horách v Marylandu. A navíc bývalí prezidenti vydělávají velké sumy za práva na knihy a přednášky.

Autor: - els -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ