Nečekaného dárku se dostalo papeži Františkovi od levicového prezidenta Bolívie během jeho návštěvy tohoto chudého jihoamerického státu. Originálními gesty proslulý indiánský vůdce země Evo Morales předal hlavě katolické církve krucifix stylizovaný do podoby srpu a kladiva, symbolu komunismu, pod nímž katolická církev v mnoha zemích trpěla útlakem. Politik známý svým nijak vstřícným postojem k církvi se za to dočkal kritiky z řad kléru i domácí opozice.
Papež na televizních záběrech působil poněkud zaskočeným dojmem, když mu Morales předával sošku Ježíše Krista, jehož ruce byly místo kříže rozpřaženy na masivním kladivu. Vzápětí vyšlo najevo, že jde o repliku díla jezuitského kněze Luíse Espinala, který byl v roce 1980 zavražděn příslušníky tehdejší pravicové diktatury. Bez ohledu na to se kolem kontroverzního daru rozpoutala hlasitá debata.
"Vrcholem arogance je používat Boha, aby sloužil ateistickým ideologiím," reagoval na Twitteru španělský biskup José Ignácio Munilla. Bolivijská opozice obvinila Moralese, že se chce opět vymezovat vůči církvi, s níž měl během svého působení v čele země řadu konfliktů.
Bolivijský vůdce se sice rezervovaným postojem k církvi dlouhodobě netají, postoje papeže Františka jsou mu však prý blízké, neboť se stejně jako Morales zastává chudých. František, který končí návštěvu Bolívie a na své jihoamerické cestě se přesune do Paraguaye, se k daru nevyjádřil.
Vatikán na překvapivý dárek zareagoval ústy mluvčího Frederika Lombardiho smířlivě. "Můžete diskutovat o významu a užití toho symbolu, ale jeho původ je u Espinala a jeho smyslem byl otevřený dialog, nikoli specifická ideologie," prohlásil Lombardi, který se necítí krucifixem uražen. Zda to podobně vnímá sám František, to mluvčí nesdělil.