K pobřeží Spojených států míří <span>obří ropná skvrna</span>

Zahraničí
28. 4. 2010 16:07
Hořící ropná plošina 23. dubna.
Hořící ropná plošina 23. dubna.

Hořící ropná plošina 23. dubna.K pobřeží Spojených států se zatím nezadržitelně blíží obří ropná skvrna, kterou vytvořil a dále rozšiřuje únik z nedávno zničené ropné plošiny v Mexickém zálivu. Skvrna byla v úterý 50 kilometrů a v noci na dnešek již asi jen 30 kilometrů od státu Louisiana. Tam by podle místních úřadů způsobila ekologickou katastrofu.

"Budu k vám upřímná. Úsilí britské ropné společnosti BP zastavit únik je zatím neúspěšné. Pokud se nám nepodaří dostat vrt pod kontrolu, bude to opravdu znamenat jedno z nejhorších rozlití ropy v amerických dějinách," prohlásila v úterý večer (ve středu ráno SELČ) na tiskové konferenci šéfka záchranných prací a místní pobřežní stráže Mary Landryová.

ČTĚTE TAKÉ: Ropa z potopené plošiny zamořuje životní prostředí

Pobřeží Louisiany je označováno za kolébku křehkého ekosystému. Žije zde mnoho druhů vodních ptáků. "Příchod ropné skvrny by tady měl ohromný dopad. Skvrna by nejprve zasáhla korýše, sádky ústřic a ryby," varovala specialistka na místní životní prostředí Wilma Subraová. Zdůraznila, že 40 procent mořských plodů na americkém trhu pochází z Louisiany.

Obavy z ropné skvrny začali mít i obyvatelé státu Mississippi, kde jsou známé turistické pláže s bílým pískem a u jehož břehů je běžné vidět delfíny i vzácné druhy velryb. 

Podzemní roboti zatím problém nevyřešili.Těžební plošina Deepwater Horizon společnosti BP z dosud neupřesněných příčin vybuchla 20. dubna a po dvoudenním požáru se potopila do moře. V okamžiku neštěstí na ní bylo 126 dělníků, z nichž 11 se nepodařilo najít a považují se mrtvé. Podle BBC se hovoří o možné vině uživatelů plošiny, kteří mohli porušit některé předpisy.

Z místa neštěstí podle BP uniká do moře asi 159 tisíc litrů ropy denně. Skvrna dosáhla v noci na dnešek obvodu 965 kilometrů. Pokud by se únik nepodařilo zastavit, mohlo by do Mexického zálivu podle odhadů vytéct až 16 milionů litrů ropy. BP na likvidaci následků již prý vyčlenila 100 milionů dolarů. Vývoj bedlivě sledují politici ve Washingtonu.

Společnosti BP se nepodařilo uzavřít únik z vrtu v hloubce asi 1500 metrů pod hladinou moře pomocí robotů. Ve čtvrtek začne hloubit nový vrt do dna Mexického zálivu, který má zmenšit tlak v ropném ložisku pod mořským dnem. Zároveň jím těžaři chtějí do ložiska vpravit těžkou kapalinu, která by zabránila dalšímu unikání ropy. Účinek tohoto kroku se však podle mluvčího firmy Roberta Winea projeví až asi za tři měsíce. BP také začala vyrábět speciální "poklop" k uzavření poškozeného vrtu, což však také potrvá několik týdnů a ani to nemusí být úspěšné.

Ropa ve vodě.

Na moři bojuje s ropnou skvrnou padesátka lodí s nornými stěnami, které mají zastavit šíření skvrny, a se speciálními chemikáliemi, jež mají pomoci rychlejšímu rozptýlení ropy ve vodě. Plavidlům se také podařilo odebrat z vody více než 160 tisíc litrů ropy.  

Kontradmirálka Landryová sdělila, že záchranáři jsou připraveni začít uzavírat do plovoucích bariér části skvrny a ropu zapalovat, aby vyhořela. Připustila, že podobné hoření má neblahý vliv na životní prostředí, ale vyjádřila přesvědčení, že připlutí ropné skvrny na pobřeží by způsobilo mnohem větší ekologické škody.

Zatím největší ropná katastrofa v historii USA se odehrála v roce 1989, kdy se u břehů Aljašky vylilo do moře z havarovaného tankeru Exxon Valdez přes 40 milionů litrů ropy.

Foto: ČTK/AP
Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ