Kanaďan, který byl v Číně odsouzen k smrti, se chce odvolat

Zahraničí
15. 1. 2019 07:25
Budova soudu v čínském Ta-lienu.
Budova soudu v čínském Ta-lienu.

Kanaďan Robert Lloyd Schellenberg, kterého čínský soud v pondělí odsoudil za pašování drog k trestu smrti, se proti rozsudku odvolá. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Schellenbergova právního zástupce. Kanadský premiér Justin Trudeau verdikt kritizoval a označil jej za "svévolný".

Schellenbergův případ zřejmě zvýší napětí, které panuje mezi Ottawou a Pekingem od prosincového zadržení finanční ředitelky čínského výrobce chytrých telefonů Huawei Technologies Meng Wan-čou. Kanadské úřady ji zadržely na žádost USA, jež Meng chtějí stíhat za údajné obcházení amerických sankcí vůči Íránu a podvádění nadnárodních bank při obchodech s Íránem. Číňanka obvinění popírá a Peking usiluje o její propuštění.

Schellenberg byl zadržen už v roce 2014. Podle zpravodajského serveru BBC byl Kanaďan obviněn z toho, že plánoval z Číny do Austrálie přepravit 227 kilogramů metamfetaminu. V roce 2016 ho soud potrestal 15 roky vězení za spolupachatelství při pašování drog. Loni v prosinci dal odvolací soud za pravdu stížnosti prokuratury na to, že uložený trest je příliš mírný, a nařídil nový proces. V něm nyní padl absolutní trest. "Nejsem pašerák drog. Do Číny jsem přijel jako turista," řekl Schellenberg podle agentury AFP před vynesením rozsudku.

"Jako vláda jsme extrémně znepokojeni, stejně jako by měli být všichni naši zahraniční přátelé a spojenci, že se Čína rozhodla začít svévolně udělovat trest smrti... jako v tomto případě," řekl podle agentury Reuters premiér Trudeau.

"Je to hrozivá, nešťastná, srdcervoucí situace," sdělila za rodinu BBC Schellenbergova teta Lauri Nelsonová-Jonesová. "Potvrdily se ty nejhorší obavy. Nejde si ani představit, co pociťuje a co se mu honí hlavou," dodala.

Drogové trestné činy se v Číně obvykle trestají velmi tvrdě. V roce 2009 Čína navzdory protestům Británie popravila Brita, který byl dopaden při pašování heroinu.

Kanada se snaží Čínu přimět, aby kromě Schellenberga propustila i bývalého kanadského diplomata Michaela Kovriga zadrženého kvůli podezření z aktivit ohrožujících národní bezpečnost. Kovrig má kromě kanadského i maďarské občanství, a tudíž občanství Evropské unie. Čína také drží ve vazbě kvůli podezření z aktivit ohrožujících národní bezpečnost kanadského podnikatele Michaela Spavora.

Autor: ČTK , ReutersFoto: , ČTK/AP/Nang gongaq

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ