Katastrofa na Haiti: vláda hlásí až 200 tisíc obětí
16.01.2010 11:19 Aktualizováno 16.01. 16:15
Zemětřesení na Haiti podle tamní vlády zabilo 100 až 200 tisíc lidí. Zatím se prý našlo na 50 tisíc těl, další tisíce obětí jsou pod troskami. "Přesný počet mrtvých však nebude nikdy znám," uvedl haitský ministr vnitra Antoine Bien-Aimé.
Na Haiti stále více stoupá napětí mezi přeživšími obyvateli, kteří několik dní po katastrofě trpí nedostatkem vody, potravin a dalších základních potřeb. Vláda nefunguje a přesídlila do policejní stanice u letiště, aby byla pod ochranou Američanů. Situaci ztěžuje rabování, násilnosti a rozkládání se mrtvých těl, na 6000 vězňů včetně odsouzenců na doživotí uprchlo z polorozbořených káznic.
ČTĚTE TAKÉ: Šťastný příběh: z trosek vyprostili malé děvčátko
Haitský ministr vnitra hlásí až 200 tisíc obětí
"Ulice jsou cítit smrtí. Nedostáváme žádnou pomoc a naše děti nemohou žít jako zvířata," vysvětlila žena odchod své rodiny a dalších tisícovek lidí z metropole na venkov ke známým či příbuzným.
Lidé začnou umírat
"Po třech či čtyřech dnech bez vody budou (lidé) hodně nemocní...lidé začnou umírat," varoval lékař Michael VanRooyen z Bostonu.
Představitel OSN Alain Le Roy potvrdil, že se objevily případy, kdy lidé mezi sebou bojovali o jídlo a vodu. Bezpečnostní situace je však stále pod kontrolou, ale to by mohlo přestat platit, kdyby pomoc nepřijela brzy, varoval Le Roy, jehož organizace přišla při otřesech o nejméně 36 lidí.
Do pomoci se zatím zapojily hlavně USA. Na Haiti se vbrzku chystají americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová a generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Clintonová by měla být v haitské metropoli už dnes, Pan Ki-mun ji bude následovat v neděli.
Podle agentury AP Clintonová jede na Haiti, aby na vlastní oči viděla škody, které způsobilo úterní ničivé zemětřesení. Chce se také setkat s haitským prezidentem René Prévalem a navštívit americké vojáky. Na Haiti pojede v doprovodu administrátora americké Agentury pro mezinárodní rozvoj Rajiva Shaha. Clintonová prohlásila, že chce tlumočit haitskému lidu "naši dlouhodobou neochvějnou podporu, solidaritu a sympatie".
Stejné důvody vedou k návštěvě také generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, který by měl do Port-au-Prince dorazit v neděli. "Generální tajemník OSN jede v neděli na Haiti, aby demonstroval solidaritu s haitským lidem a podpořil personál OSN na místě," uvádí se v komuniké světové organizace.
Pomoc nabírá na obrátkách
Mezinárodní pomoc postiženému státu se stupňuje, ale pro postižené je stále nedostatečná. Mrtvé pohřbívají do masových hrobů, ale v ulicích metropole Port-au-Prince a především pod troskami stále leží mrtvá těla. Stoupá nervozita a objevily se i případy rabování.
V noci haitský premiér Jean-Max Bellerive oznámil, že dosud bylo objeveno a pohřbeno přes 15 tisíc těl. "Zatím jsme naše úsilí zaměřili jen na mrtvé, kteří byli na hlavních ulicích," řekl. Dílčí bilanci ale později zvýšil ministr vnitra až na 50 tisíc těl.
ČTĚTE TAKÉ: Haiti chce pomoc. Lidé staví barikády z těl obětí
Spojené státy mezitím převzaly kontrolu na mezinárodním letištěm a začaly distribuovat pomoc. Na dárcovských DMS vybrali Američané už deset milionů dolarů, Češi asi 11 milionů korun.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.